banner39

ABD'de, Müslüman vekil tartışması

ABD kongresine seçilen ilk Müslüman milletvekili olan Ellison’ın, görevine başlaması için Kuran’a el basmayı istemesi tartışmalara yol açtı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de, Müslüman vekil tartışması

ABD kongresine seçilen ilk Müslüman milletvekili olan Minnesota Demokrat Parti milletvekili Keith Ellison’ın, görevine başlaması için düzenlenecek yemin töreninde Kuran’a el basmayı istemesi tartışmaya yol açtı.

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisine seçilen ilk Müslüman milletvekili olan Ellison, diğer kongre üyeleriyle birlikte Ocak ayında yemin ederek yeni kongre dönemindeki çalışmalarına başlayacak.

Kongre üyeleri, İncil’e el basarak yemin ederken, Amerikan basınında tarihten yer verilen örneklere göre, Tevrat’a elini koyarak yemin eden bir Musevi milletvekili de bulunuyor. Ancak Ellison’ın bu tercihinin tartışmaya yol açmasının bir nedeni de, kongre üyelerinin aslında mutlaka bir dini kitaba elini koyarak yemin etmesinin gerekmemesi. Temsilciler Meclisinin üyeleri genellikle topluca ve hiçbir dini kitap veya belli bir metin olmadan yemin ettiriliyor.

Amerikan anayasasına göre, kamuda çalışabilmek için hiçbir dini testten geçmek şart koşulmuyor. İncil ise geleneksel olarak “resmi olmayan törenlerde” kullanılıyor.

Siyah Ellison’ın da, resmi olmayan bir törende Kuran ile yemin ederek göreve başlamak istiyor. Tartışmalar, Virginia Demokrat Parti milletvekili Virgil Goode’nin kongre üyelerine yazdığı bir mektupla alevlendi.

Goode, ABD’nin göçmen yasalarını sıkılaştırmaması halinde birçok Müslüman’ın ülkeye gireceğini ve kongre üyeliğine seçilip Kuran’a el basarak göreve başlayacağını yazdı.

Geçmişinde ırkçılık var

Geçmişte, ırkçı “Ku Klux Klan” örgütüne destek verdiği de söylenen Goode, insan hakları gruplardan yoğun tepki aldı. Virginia’da bir basın toplantısı düzenleyen Goode, “Ben elimi Kuran’a koyup yemin etmeyeceğim” dedi ve yazdığı mektup dolayısıyla kendisini tebrik edenlerin de bulunduğunu söyledi. Goode sözlerini, “Keşke bu ülkenin kurulduğu ilkeleri savunmak için ayağa kalkan daha fazla adam olsa” diye sürdürdü.

ABD’nin ilk Müslüman kongre üyesi Ellison ise Goode ve onu destekleyenlerin, Müslümanlardan korkması için bir neden olmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Ellison, “Bu ülkede Müslüman hemşireler, doktorlar, karılar, kocalar, çocuklar var ve hepimiz bu ülkede yaşamak istiyoruz” dedi.

Ellison, Goode’yi şahsen tanımadığını ve hakkında kötü bir şey söylemek istemediğini, ancak Goode’nin Müslümanlar hakkında “terörist” ön yargısını sürdürmek yerine İslam’ı tanımasının önemli olduğuna inandığını söyledi.

Evrensel

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?