banner39

ABD'de Obama'ya ırkçı karikatür

New York Post Gazetesi'nin Obama'yı 'maymun' olarak gösteren karikatür yayınlaması ortalığı karıştırdı.

Arşiv 20.02.2009, 11:26 20.02.2009, 11:26
ABD'de Obama'ya ırkçı karikatür

Siyah gazeteciler birliğinin başkanı Barbara Ciara, "İlk Afro-Amerikalı başkanı ölü bir şempanzeye benzetmek, ırkçı saçmalıktan başka birşey değildir" dedi.Senatör Eric Adams, karikatürü siyahların linç edildiği eski günlere dönüş olarak niteledi.

ABD'de Cumhuriyetçi Parti'ye yakınlığıyla bilinen muhafazakar New York Post Gazetesi'nde yayınlanan bir karikatürde Başkan Barack Obama'nın maymun olarak çizilmesi şiddetli tepkilere neden olurken "ırkçılık" tartışması başlattı. Maymunun tarihte Afrika kökenli Amerikalıları sembolize ettiği ülkenin ilk siyah başkana yapılan bu benzetme, politikacıları ve insan hakları örgütlerini ayağa kaldırdı.

Karikatürde bir başka dikkat çeken unsur ise kanlar içinde yatan maymunun yattığı kaldırımda bulunan elektrik direğindeki "Dikkat köpek var" tabelası. Amerikan kültüründe Afrika kökenliler, maymun olarak resmediliyor. Bu nedenle karikatür ırkçı olduğu gerekçesiyle büyük tepki çekti. Siyah gazeteciler birliğinin başkanı Barbara Ciara, "İlk Afro-Amerikalı başkanı ölü bir şempanzeye benzetmek, ırkçı saçmalıktan başka birşey değildir" dedi.

Karikatür birçok çevreler tarafından ırkçılıkla suçlanırken aynı zamanda bir maymun tarafından yüzü parçalanan bir kadının acısına da saygısızlık olarak niteleniyor. Senatör Eric Adams, karikatürü siyahların linç edildiği eski günlere dönüş olarak niteledi. Rahip Al Sharpton, "Karikatür, eski günlerde Afrika kökenli Amerikalılara maymun benzetmesi yapılması kadar rahatsız edici" diye konuştu.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?