banner39

ABD'de olağanüstü hal ilan edildi

ABD'de domuz gribi vakaları nedeniyle sağlık alanında olağanüstü hal ilan edildi.

Arşiv 26.04.2009, 23:08 27.04.2009, 06:43
ABD'de olağanüstü hal ilan edildi


ABD'de domuz gribi vakaları bulunduğunun doğrulanmasının ardından sağlık alanında olağanüstü hal ilan edildi.

İç Güvenlik Bakanlığı, sağlık alanında olağanüstü hal ilan edildiğini ve virüsün görüldüğü ülkelerden gelen kişilerin Amerikan sınırlarında taramadan geçirileceğini duyurdu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın da durumu yakından takip ettiği belirtildi.

Obama'nın İç Güvenlik Danışmanı John Brennan, düzenlediği basın toplantısında, Obama'nın ''etkin, enerjik ve koordineli bir yanıt'' emri verdiğini açıkladı.

ABD'DE VAKA SAYISI 20 OLDU

ABD'de domuz gribi vaka sayısının 20'ye çıktığı açıklandı. Federal sağlık yetkilileri, şu ana kadar beş eyalette toplam 20 kişide domuz gribi tespit edildiğini, sayının artmasından ve hastalığın seyrinin ağırlaşmasından endişe edildiğini kaydetti. Yetkililer, domuz gribinin, New York, Ohio, Kansas, Texas ve California'da görüldüğü belirtildi. Beyaz Saray'daki basın toplantısında konuşan Amerikan Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi Direktörü Richard Besser, sağlık yetkililerinin başka vakalar olup olmadığını araştırdığını ve ABD ile Meksika'da görülen hastalık hakkında bilgi topladığını açıkladı. Besser, ''Herşey hızla gelişiyor, uzmanlar virüsün daha da yayılacağını öngörüyor. Ancak salgının etkilerini en aza indirgemek için elimizden geleni yapıyoruz'' dedi.

8 ÖĞRENCİDE DOMUZ GRİBİ OLDUĞU SAPTANDI

ABD'nin New York kentinde bir grup lise öğrencisinde domuz gribi olduğu tespit edildi.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg yaptığı açıklamada, Amerikan Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi'nin, kentin Queens bölgesindeki St. Francis Koleji öğrencilerinden 8'inde domuz gribi saptandığının doğruladığını bildirdi.

Hastalığın hafif seyrettiğini ve öğrencilerin iyileşmekte olduğunu söyleyen Bloomberg,okulun iki günlüğüne kapatıldığını açıkladı. Bloomberg, öğrencilere ''Hastalanırsanız evde kalın, dışarıya çıkmayın, panik edilecek bir durum yok'' mesajını verdi.

Okulda 100 kadar öğrencinin grip benzeri şikayetlerde bulunduğu, bazı öğrencilerin iki hafta önce bahar tatili için Meksika'nın Cancun kentine gittiği öğrenildi.

Domuz gribi belirtilerinin görülmesinin ardından okulun 75 öğrencisine tahlil yapılmıştı.

Öte yandan, kentin Bronx bölgesindeki bir yuvada da bir öğrenciye tahlil yapıldığı ancak sonucun negatif çıktığı öğrenildi.

MEKSİKA'DA BEŞ ŞÜPHELİ ÖLÜM

Bu arada, Meksika'nın başkenti Meksiko'nun Belediye Başkanı Marcelo Ebrard, 5 yeni şüpheli ölüm olduğunu açıkladı.

Ebrard, domuz gribiyle ilgili son bilgileri açıkladığı basın toplantısında, ''73 kişi hastanede tedavi görüyor, 59 kişi taburcu edildi, 5 kişi öldü'' dedi.

Meksika Sağlık Bakanlığından bir kaynak da domuz gribinden ölü sayısının 20 olduğunu, şüpheli ölü sayısının ise 61 olduğunu ifade etti.

-DSÖ: ''DOMUZ GRİSİ VİRÜSÜ EVRİM GEÇİRİP ÇOK DAHA TEHLİKELİ HALE GELEBİLİR''

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika'da ölümlere yol açan domuz gribi virüsünün evrim geçirip çok daha tehlikeli hale gelebileceğini açıkladı.

DSÖ yetkilisi Keiji Fukuda, telefonla düzenlediği basın toplantısında, ''Virüsün evrim geçirmesi kuvvetle muhtemel. Virüs evrimleştiğinde, bunun halk sağlığı için çok daha tehlikeli hale gelmesi de açıktır'' ifadesini kullandı.

DSÖ, dün Meksika ve ABD'de ortaya çıkan ve insandan insana geçen yeni A/H1n1 tipi domuz gribi virüsünün salgın hale gelme olasılığının yüksekliği konusunda uyarıda bulunmuştu.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA: ENDİŞEYE GEREK YOK

ABD yönetimi, domuz gribi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğini, vatandaşlarının panik yaşamasına gerek olmadığını açıkladı.
Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs, Amerikan televizyonu NBC'ye verdiği demeçte, salgına karşı gerekli önlemlerin alındığını, Başkan Barack Obama'nın da düzenli olarak bilgilendirildiğini söyledi. Beyaz Saray'ın, domuz gribinin ABD'deki 11 vakanın dışında yayılması durumunda yapılacaklarla ilgili olarak da bir açıklama yapması bekleniyor. Domuz gribi yüzünden Meksika'da 81 kişi hayatını kaybetti.SARS, Hanta ve kuş gribi derken şimdi de domuz gribi salgını başladı. Meksikalı yetkililer ülkeyi etkisi altına alan grip salgınında ölenlerin sayısının 81'e çıktığını açıkladı. Salgın ABD'ye de yayıldı. Hastalıktan ölenlerin büyük bölümünü 20 ila 45 yaşlarındaki kişiler oluşturuyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de Kuzey Amerika'daki domuz gribi salgınıyla ilgili olarak "uluslararası endişeye yol açan acil durum" ilan etti.

Domuz gribi nedeniyle Meksika'nın başkenti Meksiko'da okul, müze, kütüphane ve devlet tiyatrolarının kapatıldı. Okullar 6 Mayıs'a kadar, müze ve tiyatrolar da 1 hafta kapalı kalacak. Kiliselerde pazar ayinleri iptal edildi. Ülkede 1324 kişi domuz gribi şüphesiyle tıbbi gözetim altına alındı.

Sağlık uzmanları, hastalığa grip virüsünün normalde domuzları etkileyen ancak bazen insanlara da bulaşan bir tipinin dönüşüm geçirmiş halinin yol açtığını düşünüyor.

AŞISI YOK

Uluslararası bir salgına yol açabileceği uyarısında bulunulan bu virüse karşı geliştirilmiş bir aşı bulunmuyor. Sadece domuzlara karşı yapılan bir aşı mevcut. A/H1N1 olarak adlandırılan virüs, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. Virüs domuz etinin yenmesiyle değil, solunum yoluyla bulaşıyor. DSÖ' ye göre, A/H1N1virüsü insandan insana bulaşabiliyor.

ULUSLARARSI ÖNLEMLER

ÇİN

SARS salgınının çıktığı, dünya genelinde binlerce insanın öldüğü ve kuş gribinin halen hüküm sürdüğü Çin de alarma geçti. Yılda 97,9 milyon ton ile dünya genelinde tüketilen domuz oranının yüzde 50'sine sahip Çin'in havaalanlarında tedbirler arttırıldı. Önlem için domuzlara aşı vurulmaya başlandı. Çin'deki domuz tüketimi her yıl yüzde 3, yani 1,2 milyon ton artmakta. Bilindiği gibi 2003'te patlak veren kuş gribi virüsü H5N1'den en çok Çin, Vietnam ve Tayland gibi Asya ülkeleri mustarip olmuştu. Şu ana kadar kuş gribinden en az 257 kişi hayatını kaybetti.

YENİ ZELANDA

Yeni Zelanda'da Meksika'dan dönen ve bazısı grip belirtisi gösteren 25 kişi karantina altına alındı.

ABD

New York St. Francis Lisesi'nde 200 öğrenciden 8'inde domuz gribi virüsü saptandığını açıkladı.

JAPONYA

Japonya'da da havaalanlarında önlemler arttırıldı. Özellikle Filipinler Meksika'dan gelen ve ateşi olan yolcuların karantinaya alabileceği belirtildi.

AVUSTURALYA

Yetkililer, Meksika'ya giden ve grip benzeri hastalık geçirenlerin doktora gitmelerini istedi. Ülkedeki havaalanları da salgına karşı uyarıldı.

MALEZYA

Malezya ise Tayland ve Hong Kong gibi DSÖ'nün yeni açıklamalarını beklediğini ve durumu yakından izlediğini bildirdi.

İSPANYA

İspanya'da ise 3 kişinin domuz gribi şüphesiyle hastanede gözetim altında tutulduğu bildirildi.

Kaynak: Ajanslar

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?