banner39

ABD'de ölülerin organları satıldı

ABD'de uluslararası çapta bir organ hırsızlığı şebekesi ortaya çıkarıldı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de ölülerin organları satıldı

ABD’de uluslararası çapta bir organ hırsızlığı şebekesi ortaya çıkarıldı. Ailelerin onayı olmadan ölülerin organlarını satan suç şebekesi bu yolla milyonlarca dolar elde etti.

Brooklyn Eyalet Savcılığı, ölülerin organlarını yakınlarının onayını almadan satan bir suç çetesinin yedi üyesini tutukladı. Savcı Charles Hynes, uluslararası çapta örgütlenen şebekenin sadece bir bölümünün ortaya çıkarıldığını, araştırmanın sürdüğünü belirtti.
 
Şebekenin, organları, cenaze töreni düzenleyen levazım şirketlerine getirilen ve yeni ölen kişilerin cesetlerinden çaldığı anlaşıldı.
 
Savcı, şebeke üyelerinin, cenaze şirketleri yöneticileriyle anlaşarak cerrahi operasyon düzenlediklerini, çalınan organları organ bankalarına sattığı belirlendi.
 
New Jersey merkezli bir biomedikal şirketinin sahibi Michael Mastromarino adlı kişiye suçlama yapıldı. Bugüne kadar bin cesetten organ çalındığı tahmin ediliyor.
 
Kemik yerine plastik boru
 
Hırsızların,  çaldıkları kemiklerin yerine plastik boru taktıkları belirlendi.Hırsızların, operasyon sırasında kullandıkları eldivenler ve maskeleri de organlarını çaldıkları bedenin içinde bıraktıkları görüldü.
 
Deneyimli BBC sunucusu Alistair Cooke'un organları da  ölümünün hemen ardından çalınıp satılanlar arasında bulunuyor. İki yıl önce 95 yaşında kanserden ölen Cooke'un raporu da değiştirilerek, kalp krizinden 85 yaşında öldüğü yazıldı.
 
Hırsızların organları çalmakla kalmadığı, hasta organları da sağlam gibi gösterdiği belirlendi.
 
Şebeke ABD, Kanada, Rusya ve Almanya'da
 
Uluslararası şebeke Rusya'da hapishanede ölen mahkumların organlarını da Almanya'da satıyor. Şebeke ABD, Kanada, Rusya ve Almanya'da faal. 
 
Çalınan her organın değeri 250 bin dolar, yaklaşık 370 bin YTL. Örgütün bugüne kadar 100'den fazla organ sattığı ve milyonlarca dolar haksız kazanç elde ettiği tahmin ediliyor.
 
ABD’li yetkililer, polisle işbirliği yapmayı kabul eden sanıkları kefaletle serbest bıraktı. Soruşturma uluslararası ölçekte sürdürülüyor.

 

Kaynak: CNN

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?