banner39

ABD'de, 'Osmanlı Bahçesi' açıldı

ABD'nin Missouri eyaletindeki botanik bahçesinde bir "Osmanlı Bahçesi" yer alıyor. Osmanlı bahçesinde 9 bin civarında lalenin bulunuyor.

Arşiv 27.04.2007, 22:14 27.04.2007, 22:14
ABD'de, 'Osmanlı Bahçesi' açıldı

 

ABD'nin Missouri eyaletindeki botanik bahçesinde bir "Osmanlı Bahçesi" yer alıyor. 9 bin civarında lalenin bulunduğu Osmanlı bahçesinde, bugünlerde açmaya hazırlanan nadir laleler de yer alıyor. Laleler arasında, 1500'lerden kalma tarihi lale türlerinden örnekler bulunuyor.

 

Turkish tulip mural

Bahçenin baş mühendisi Jason Delaney, Osmanlı bahçesinde Rembrandt laleleri olarak bilinen ve bir virüsün etkisiyle renklerinde bozulmalar yaşanan lalelere özel önem verildiği belirtti.

Delaney, virüsün çiçeğin yapraklarında renk kırılmalarına yol açarak, tüylü ve çizgili bir görüntü oluşturduğunu söyledi.

 

Entrance basin at Ottomon Garden

Toplam 90 bin çiçeğin bulunduğu 32 hektarlık botanik bahçesindeki bahçelerden biri olan Osmanlı bahçesine ahşap, çift kemerli bir kapıdan giriliyor. Bahçenin merkezinde bir fıskiye bulunuyor.


Bahçe yetkilileri, bahçenin bulunduğu St. Louis kentinin Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul ile aşağı yukarı aynı enlem üzerinde bulunması sebebiyle benzer çiçeklerin büyümesine imkan verdiğini kaydetti.

 

Clematis tops arbor

Sadece çiçeklerin görünüşü ile değil gezenlerin başını döndüren güzel kokusu ile de meşhur olan botanik bahçesinde limon ağaçları, biberiye, kekik, yasemin, nergis ve zambak gibi güzel kokulu bitkilerin bu amaç için özel bir şekilde aranje edildiği öğrenildi.


St. Louis kentindeki bahçe, geçen yıl yaklaşık 1.2 milyon kişi tarafından ziyaret edilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?