banner39

ABD'de savaş karşıtı büyük gösteri

ABD'de savaş karşıtı onbinlerce kişi, 37 eyalette ve 140 ayrı yerde Irak savaşı karşıtı büyük bir gösteri düzenleyecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de savaş karşıtı büyük gösteri

Savaş sonrası büyük kaosun yaşandığı Irak’ta her geçen gün onlarca insan hayatını kaybederken, ABD’de büyük çaplı savaş karşıtı gösteriler için hazırlıklar başlatıldı. Gösteriler, 37 eyalette ve 140 ayrı yerde gerçekleştirilecek.

ABD’de Irak savaşı protesto edilecek. Savaş karşıtlarının hazırlıklarını yürüttüğü büyük eylem, Irak’ta ölen ABD asker sayısının 3 bini bulması nedeniyle gerçekleştirilecek. Savaş karşıtları 37 eyalette 140 ayrı protesto gösterisini gerçekleştirerek, Irak savaşının sona ermesini isteyecek.

ABD’li asker aileleri, barış aktivistleri, politikacılar, savaş gazileri ve savaş karşıtlarının içerisinde yer aldığı savaş karşıtı grupları, Irak savaşında ölen ABD asker sayısının 3 bini bulması vesilesiyle 37 eyalette 140 protesto gösterisi yapmaya hazırlanıyor.

Savaşta ölen ABD askerleri ile Iraklıların anılacağı gösteride savaşa son verilmesi talep edilecek. Savaş karşıtları, Kansas kentinde mumlar yakarak, 80 adet askeri bot sergisinde bulunacak, Chicago’da ölen askerlerin isimlerinin yazıl olduğu kara şeritler taşınması planlanırken, Connecticut, New Haven’de ise ölen 3000 askerin isimleri okunacak.

SAVAŞ BÜTÇESİNE KARŞI GİRİŞİM

Ayrıca 3100 üyesi bulunan Asker Aileleri Derneği, savaş karşıtı ve halen görevli askerlerden oluşan Irak Savaş Gazileri, Philadelphia merkezli Sosyal Barış ve Adalet Grubu, Amerika Arkadaş Destek Komitesi ve diğer savaş karşıtı grupların desteği ile bir çok eylem düzenlenecek.

Protestoları düzenleyen gruplar, gelecek ay kongreye sunulacak olan savaş bütçesini red etmeleri yününde ABD Kongresi nezninde girişimlerde de bulunacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?