banner39

ABD'de silah satışları patladı

Yeni Başkan Obama'nın silah alımını güçleştireceğini düşünen Amerikalılar, dükkânlara akın etti

Arşiv 13.01.2009, 21:59 13.01.2009, 21:59
ABD'de silah satışları patladı

Barack Obama'nın göreve başlamasıyla silahlanma ile ilgili sert kanunlar getirileceğinden endişe eden Amerikalılar, silah satışlarının patlatmasına yol açtı. Silah sanayisi ise artan talebe yanıt vermekte güçlük çekiyor.

ABD Atıcılık Sporları Federasyonu yetkilileri, yarı otomatik av tüfeği ve tabanca satılan yerlerde rafların tamamen boşaldığını açıkladı.

Silah sahipleri arasında yapılan anketlere göre, pek çok muhafazakâr Amerikalı, Obama'nın, Demokratlar'ın Kongre'deki çoğunluğu sayesinde silah satışlarını zorlaştıracak kanunlar çıkarmasından korkuyor.

Silah rafları neredeyse boşaldı
Ulusal radyo istasyonu NPA'ye konuşan bir silah satıcısı, bazılarının iki adet makineli tüfek satın aldıklarını anlattı. Bazı Amerikalılar ise sanki bir iç savaş yaklaşıyormuş gibi, cephane stoku yapmaya başladı.

Yaz aylarında ABD'de silah sahibi olmak için başvuranların sayısı 800 bindi. Obama'nın anketlerde arayı açtığı Ekim ayında 1 milyon 180 bine çıkan bu sayı, 4 Kasım seçimlerinden sonra 1 milyon 530 bine yükseldi.

Çoğu silah satıcısı, eski Demokrat Başkan Bill Clinton gibi Barack Obama'nın da makineli tüfeklerin satışını yasaklamaya çalışmasından kaygı duyuyor.

Silah borsası
Bir başka endişe kaynağı ise "gun show" olarak da adlandırılan fuar benzeri silah sergilerinin daha sıkı kontrol edilmesi. Bir nevi "silah borsası" özelliğine sahip bu tür etkinlikler kapsamında bireyler, silahlarını hiçbir kontrol olmaksızın istedikleri gibi satabiliyorlar. Normal dükkanlarda ise belirli bir bekleme süresi bulunuyor. Çünkü silah alacak kişinin daha önce herhangi bir sabıka kaydı olup olmadığı araştırılıyor. Oysa "gun show"da satılan silahlarda herhangi bir belge aranmıyor.

Obama, kampanyasında uyarmıştı
20 Ocak'ta ABD Başkanlığını devralacak olan Barack Obama, seçim kampanyası sırasında, bireysel silahlanma alanında yeni bir düzenlemelerin gerekli olduğuna işaret etmişti. Obama'nın öngördüğü kontrol mekanizması, her yıl aralarında gençlerin de bulunduğu on binlerce Amerikan vatandaşının öldürülmesinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Obama, seçim mitinglerinde, gelecekte, şiddete hazır bölgelerde, silah satıcılarının başıboş kişilere yasal olmayan yollardan silah satmalarının önüne geçilmesi gerektiğini söylemişti.

Ancak Obama, başkanlık görevine başladığı zaman, silah sahiplerinin silahlarına el koymak gibi bir niyeti olmadığını da her defasında vurgulamıştı.

Tüm bu açıklamalara karşın, silah kullanmayı sevenler, özellikle de Amerika'nın batısında yaşayanlar, Obama'nın sözlerine şüpheyle yaklaşıyor. Çoğu, yeni Başkan'ın silah karşıtı olduğunu ancak seçim kampanyası boyunca gerçek niyetini gizlediğini düşünüyor.

Silah lobisi ise 4 Kasım'daki seçimler öncesi yaptığı kampanyalarda silahlanma konusunda özgürlük çağrısı yapıyordu. Bu mesajların etkisini göstermesi için çok beklemek gerekmedi. Silah dükkânlarının rafları neredeyse tamamen boşaldı.

Kaynak: AjanslarYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?