banner39

ABD'de Vasat İslam Konferansı

ABD'de önceki gün başlayan konferans bugün sona eriyor. Konferansta Amerikalı Müslümanların sorunları ele alındı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de Vasat İslam Konferansı

Ayşenur Bulut / Dünya Bülteni

 

Kuveyt İslami İşler Bakanlığı, 17-19 Kasım tarihlerinde Washington’da düzenlediği konferans bugün sona eriyor. Konferansın amacı İslam’ın mutedil ve vasat imajının Batı’da ilerlemesini sağlamak ve kültürel ortaklıkları geliştirmek. Konferansa Amerika İslami İlişkiler Konseyi (CAİR) de destek verdi.

 

İslami İşler Bakanlığı Müsteşarı Mutlak el-Garavi toplantıya ilişkin şunları söyledi: “İslam’ın Amerika’daki, Müslüman olsun olmasın, toplumda yer alan her kesim için de pek çok faydalar sağladığına inanıyoruz. Bu toplantı Amerika ve diğer ülkelerdeki Müslüman ile Müslüman olmayanlar arasındaki boşluğa bir köprü kurmak ve ilişkileri düzenleyecek sağlam bir rota olması açısından çok önemlidir. Müspet bir hareket için çabalıyoruz.”

 

 

 

İslam İtidal Konferansı 100’den fazla Müslüman akademisyeni ve Kuzey Amerika’dan pek çok toplum önderlerini de bir araya getirdi. Toplantıda, Batı’daki İslam algısını daha iyiye götürmek ve Amerikan vatandaşlığı ile İslam kimliği arasında denge kurmak gibi konular mukayese edildi. Ayrıca gençlere yönelik kültürel ve eğitimsel yozlaşmaya da vurgu yapıldı.

 

6-7 milyon Amerikalı Müslümanın katılım gösterdiği tahmin edilen konferansta, Amerikalı Müslümanların siyasi ve kültürel hayata katılımları da araştırıldı. Toplantının ardından Amerikalı Müslümanların, cami, gençlik Kulübü ve kültürel merkezlerdeki hayatlarına dair pozitif yönde değişiğim gözlemleneceği umuluyor.

 

Demokrat Partili Keith Ellison, Minneapolis’teki iki adayın mağlup olmasının ardından Kongre’ye seçilen ilk Müslüman Amerikalı ünvanını aldı ve 435 üyelik Meclis’te yer almayı başarmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?