banner39

ABD'de yedi banka daha kapandı

ABD'de yedi banka daha aşırı borçlanmadan dolayı kapatıldı.

Arşiv 19.12.2009, 14:20 19.12.2009, 14:20
ABD'de yedi banka daha kapandıDünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Bankalar İzleme Kurulu yedi Amerikan bankasının aşırı borçlanmalarından dolayı kapatılmasına karar verdi. Bunlar arasında Kaliforniya'da bulunan iki büyük banka da var. Böylece bu yıl ABD'de iflas eden banka sayısı 140'a çıktı.

Kapananlar arasındaki bankalardan en büyüğü Santa Monica'daki 6,1 milyar dolar mülki değere sahip First Federal Bank of California (Kaliforniya 1. Federal Bankası). Yetkililerin verdiği bilgiye göre banka, daha önce IndyMac isimli bir başka bankayı da bünyesine alan OneWest Bank tarafından devralınacak.

İflas eden yedi bankadan diğer altısı ABD Yatırım Güvenlik Kurumu'nun (FDIC) idaresine geçecek. FDIC, daha onlarca küçük finans kuruluşunun iflas edeceğini tahmin ediyor. İflasların önümüzdeki yıl sonuna kadar devam edeceği sanılıyor.

Resmi bilgilere göre son olarak kapanan yedi bankanın toplam mülki değeri 14 milyar dolar tutuyor. Bunlar arasında merkezi La Jolla şehrindeki Imperial Capital Bank, Georgia şehrindeki RockBridge Commercial Bank ve Alabama'daki New South Federal Savings Bank bulunuyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?