banner39

ABD'de yeni mali düzenlemelerle ilgili plan

Hazine Bakanı Henry Paulson güçlü mali sistemin sadece Wall Street için değil, aynı zamanda çalışan Amerikalılar için önemli olduğunu söyledi.

Arşiv 01.04.2008, 00:01 01.04.2008, 11:27
ABD'de yeni mali düzenlemelerle ilgili plan

ABD yönetimi, tutsat (mortgage) krizinin ekonominin tamamını tehdit eden boyutlara varmasına fırsat verdiği gerekçesiyle eleştirilen karmaşık ve ayrıntılı kuralların, sadeleştirilerek yeni biçime sokulması için hazırlanan 'geniş kapsamlı' yeni mali düzenlemelerle ilgili planı açıkladı.

Hazine Bakanı Henry Paulson'un açıkladığı 218 sayfalık plana göre, ABD Merkez Bankası'na (FED) mali piyasalarda sıkıntıya yol açan kredi krizleriyle mücadelede yeni yetkiler verilmesi öneriliyor.

Bu planla FED'e, "piyasa istikrar düzenleyicisi" olmasının yanı sıra mali sistemin istikrarını tehdit edebilecek bankalar dahil herhangi bir mali kurumu inceleme yetkisi tanınıyor.

ABD Kongresinin onayını alması gereken plana göre, tasarruf kurumlarını denetleyen "Office of Thrift Supervision" adlı kuruluş kaldırılarak, bu kuruluşun görevleri ulusal bankaları denetleyen "Office of the Comptroller of the Currency" adlı kuruluşa verilecek.

Paulson, planı açıklarken yaptığı konuşmada, güçlü mali sistemin sadece Wall Street için değil, aynı zamanda çalışan Amerikalılar için önemli olduğunu söyledi.

Bush yönetiminin geçen yıl ağustos ayından itibaren mali piyasaları sarsan kredi krizine odaklanmaya devam edeceğini belirten Paulson, "Piyasadaki mevcut karmaşa için, bizim düzenleyici yapımızı suçlamanın doğru ya da adil olduğuna inanmıyorum. Daha fazla düzenleme ya da daha fazla etkin düzenlemenin, her 5 ila 10 yılda bir görülen mali piyasalardaki gerginlik süreçlerini önleyebileceğini ya da buna bir cevap olacağını iddia etmiyorum" dedi.

Paulson'un açıkladığı mali düzenlemeler planı, 1929 yılındaki Büyük Buhran'a karşılık oluşturulan mevcut düzenleyici sistemden bu yana en kapsamlı plan olma özelliğine sahip bulunuyor.

Kaynak : AAYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?