banner39

ABD'de yükselen lider Obama

Osama ile karıştırılan Obama'nın 2008 seçimine katılması durumunda kazanabileceği konuşuluyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'de yükselen lider Obama

ABD'de 7 Kasım'da yapılacak kısmi Kongre seçimleri için adaylar meydanlara dökülürken Demokrat Parti'den yarışan siyahi Senatör Barack Obama halktan gördüğü umulmadık ilgiyle en deneyimli kampanya danışmanları ve kamuoyu araştırmacılarını dahi şaşırtıyor.

Obama'nın gezdiği eyaletlerde elini sıkmak ve yazdığı "Audacity of Hope" (Umudun Cesareti) adlı kitabını imzalatmak için yüzlerce metrelik kuyruklar oluşturan halk, ondan 2008'deki başkanlık seçimine katılmasını istiyor. Kenya kökenli bir babayla beyaz bir anneden dünyaya gelen Obama, kendisine gösterilen bu baş döndürücü ilgi ve yapılan telkinler üzerine Beyaz Saray'ı düşünmeye başladığını söyledi.

Bir anda ABD siyasetinde yıldız haline gelen Obama'nın ani yükselişi Başkan George W. Bush'un bile dikkatini çekti ve Bush rakip partiden olmasına karşın Obama'ya deneyimli bir siyasetçi olarak nasihatte bulundu. Bush, "Siyasette şimdi senin gördüğün gibi halktan yoğun ilgi görmeye başlayınca herkes sana nişan alır. Herkes ayağının kaymasını, tökezlemeni bekler. Bu yüzden çok dikkat etmelisin" dedi.

Ortak değerler

45 yaşındaki siyahi Senatör, sıradan Amerikalı ile aynı dili konuşması, sıcak tavırları ve ırkçılık karşıtı düşünceleriyle tanındı. Son dönemlerde ABD'de siyasi tartışmalarda moda olan "siyah Amerika, Latin kökenli Amerika ve Asya kökenli Amerika" söylemlerine şiddetle karşı çıkan Obama, "Bunlar yok sadece Amerika Birleşik Devletleri var" diyerek birlik ve beraberlikten yana bir tavır sergiliyor. Obama, muhafazakâr beyaz Amerikalılar tarafından da tıpkı televizyoncu Oprah Winfrey ve golfçü Tiger Woods gibi "birliği tehdit etmeyen siyahi bir figür" olarak görülüyor.

Kitabında ABD'nin ideolojik olmayan ortak değerlerini savunan Obama, hem Cumhuriyetçilerin, hem de Demokratların siyaseten halkın gerisinde kaldığını ileri sürüyor. Senatör, bu görüşünü, "ABD'de milyonlarca kişi komşusuyla kavga etmeden, barış içinde yaşamasını öğrendi" sözleriyle açıklıyor. Demokrat Parti'nin 2008'de başkan adayı olmasına en çok şans tanınan eski başkanlardan Bill Clinton'ın eşi, New York Senatörü Hillary Clinton'ın aksine Irak Savaşı'na ilk anda muhalefet eden Obama'yı asker aileleri de çok seviyor.

Guardian: Obama Hillary'e nazaran daha şanslı

İngiliz Guardian gazetesinin bugünkü başyazısında 2008'de yapılacak başkanlık seçimleri ve Demokratların cephesinde yıldızı giderek parlayan Illinois senatörü Barrack Obama'nın olası adaylığı işleniyor.  "45 yaşındaki Obama sadece iki yıldır Senato'da... Son 80 yıl içinde sadece bir senatör, John Kennedy Beyaz Saray koltuğuna oturmayı başarabilmişti. Obama'nın siyasette öyle çok fazla bir tecrübesi de yok. Ama Hillary Clinton'ın aksine ülkede keskin bir ayrım yaratmıyor.

"Kenyalı bir baba ve Kansas'lı bir annenin çocuğu olan Obama, iki büyük partiden herhangi birinin aday gösterdiği ilk siyah olabilir. Ayrıca Irak Savaşı'na sürekli karşı çıkışı, Hillary Clinton da dahil diğer senatörlerin çekimser tutumlarıyla büyük tezat içinde. Obama'nın göründüğü kadar iyi olup olmadığını söylemek için çok erken. Ama en azından partisine buna karar verme şansı tanımalı."

Obama ve Osama

Duayen gazeteci ve televizyoncular tüm bu olumlu rüzgâra karşın Senatör Obama'nın da önemli bir zaafı olduğunu ileri sürüyorlar. Ustalara göre, Obama ismi El Kaide'nin lideri Usame'ye (İngilizcede Osama şeklinde yazılıyor) çok benziyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?