banner39

ABD'deki Çalıntı Araçlar Irak'ta Kullanılıyor

ABD'den çalınan araçlar Irak'ta intihar saldırılarında kullanılıyor. Irak'ta Amerikan askerlerine ve Iraklı sivillere yönelik düzenlenen intihar saldırılarında kullanılan bazı araçların, ABD'deki çalıntı araçlar olduğu tesbit edildi. FBI, sözkonusu ar

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'deki Çalıntı Araçlar Irak'ta Kullanılıyor


Irak'ta Amerikan askerlerine ve Iraklı sivillere yönelik düzenlenen kanlı intihar saldırılarında kullanılan bazı araçların, ABD'deki çalıntı araçlar olduğu tesbit edildi.
ABD'de yayımlanan Boston Globe gazetesi, üst düzey Amerikalı hükümet yetkililerine dayanarak verdiği habere göre, Federal Soruşturma Bürosu FBI terörle mücadele departmanının, ABD kaynaklı hırsızlık çetelerine ilişkin geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Terörle mücadele ekiplerinin, çalıntı araçlara ilişkin böyle bir soruşturma başlatmasının nedeni ise ülkede çalınan bazı araçların Irak'taki bombalı saldırılarda kullanıldığının tespit edilmesi. Soruşturma, Amerkan güçlerinin geçtiğimiz Kasım ayında Felluce'deki bir bomba fabrikasına yaptıkları baskın sırasında, içine bomba düzeneği yerleştirilmiş Teksas kayıtlı bir araç bulması üzerine başlatıldı. FBI müfettişleri, ABD'den Suriye veya diğer Ortadoğu ülkelerine kaçırılmış ve buradan da aralarında Irak el Kaide örgütünün de bulunduğu Irak'taki direniş gruplarının eline geçtiği tespit edilen birçok araç olduğunu kaydetti.
Konu hakkkında gazeteye açıklama yapan FBI terörle mücadele masası yardımcısı müfettiş John Lewis, böyle bir soruşturma başlatmış olmalarının, bu araçların özellikle Ortadoğu'da bombalı saldırı düzenlemek için çalındığını kanıtlamadığını, ancak Irak'taki saldırılarda kullanılan bazı araçların, aralarında terör ve direniş ağlarının da yer aldığı organize suç şebeklerince ABD dışına kaçırıldığına dair deliller bulunduğunu ifade etti.
FBI, sözkonusu araçların ABD'deki yerel araba çeteleri tarafından çalınarak Los Angeles, Seattle ve Houston kentlerindeki limanlardan gemilere yüklenerek Ortadoğu'ya götürüldüğünü düşünüyor. Uzmanlar, direnişçilerin geniş olması, Amerikan konvoyuna daha kolay karışabilmesi ve çalıntı olduklarının anlaşılmasının zor olması gibi nedenlerle bombalı saldırılarda özellikle çalıntı Amerikan araçlarını kullanmayı tercih ettiklerini belirtiyor.
Araba hırsızlığı yapan çetelerin çökertilmesi ve çalınan arabaların izlerinin sürülmesinin, direniş liderlerinin tesbitinde ve direnişçilerin saldırı araçlarından birinin önünün kesilmesinde etkili olacağına inanılıyor.

ABD saldırılara devam edecek
 
ABD Başkanı George Bush ise, Irak'taki ABD askerlerinin direnişçilerin önümüzdeki hafta bu ülkede yapılacak yeni anayasa referandumunu engellemesinin önüne geçmek için saldırılarına devam edeceğini söyledi. Bush, ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Pentagon yetkilileri ile Beyaz Saray'da verdiği brifingten sonra açıklamalarda bulundu. Iraklı direnişçilerin, anayasal süreç ve demokrasinin gelişimini durdurmaya çalıştıklarını belirten Bush, ''askerlerimiz, gerektiği sürece orada kalacaklar'' dedi. ABD Başkanı Bush, Iraklıların düşmanla savaşta daha yetkin olduklarında, ABD askerleri kendi ülkelerine döneceklerini söyledi.
Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan da, Irak parlamentosunun, 15 ekimdeki anayasa referandumundan kısa süre önce seçim yasasında yaptığı değişiklikten vazgeçmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Irak parlamentosunun seçim yasasında yaptığı değişiklik BM'nin de tepkisine neden olmuştu. McClellan, Iraklıların uluslararası standartlara uygun adımlar atmaları gerektiğini belirterek, değişikliğin geri alınmasının, daha geniş siyasi katılımı getireceğini savundu.
Parlamento 'ülke çapında seçmenlerin çoğundan onay alsa bile ülkedeki 18 vilayetten herhangi 3'ünde seçmenlerin 3'te 2'sinin aleyhte oy kullanması halinde anayasanın kabul edilmeyeceği' yönündeki yasayı, 'anayasanın reddedilmesi için sadece sandığa giderek oy kullananların değil, kayıtlı seçmenlerin 3'te 2'sinin 'hayır' oyu kullanması gerektiği' şeklinde yorumlamıştı.


 

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?