banner15

ABD'deki miras için Turgutlu'dan da varis çıktı

ABD'deki petrol mirasına, Strasbourg'daki varislerden sonra Turgutlu'dan da varisler ortaya çıktı.

ABD'deki miras için Turgutlu'dan da varis çıktı


Demir yollarında çalışmak için 1915 yılında ABD'ye giden Hüseyin Kodat'ın cami ve mezarlık yaptırmak üzere dört Türk arkadaşıyla ortak aldığı arsada petrol çıkınca, ABD'li yetkililer Kodat'ın varislerini aramaya başladı. Strasbourg'daki varislerden sonra Manisa'nın Turgutlu ilçesinde de varisler ortaya çıktı.

1915 yılında çalışmak üzere ABD'ye giden Hüseyin Kodat, kardeşi İsmail'in ölümü üzerine mezarlık ve cami yaptırmak üzere dört Türk arkadaşıyla Teksas Eyaletinde bir arsa satın aldı. İsmail'i buraya defnederek mezarlığa dönüştüren ve üzerine bir de cami yaptıran ortaklar, daha sonra bu araziyi unuttu.

Arsada petrol çıkması üzerine buranın sahiplerini aramaya başlayan ABD'li yetkililer, Hüseyin Kodat'ın varislerinin peşine düştü. ABD'liler, Fransa'nın Strasbourg şehrinde yaşayan Bingöl asıllı Mahmutoğlu Hüseyin Kodat'ın oğlu Rıza'nın altı çocuğuna ulaşınca, dede Kodat'ın diğer oğlu Cuma'nın Manisa'nın Turgutlu ilçesinde bulunan çocuklarını miras sevinci sardı.

Dedesi Hüseyin Kodat ile aynı adı taşıyan varis torun Hüseyin Kodat (54), bu arsanın değerinin 3 milyar dolar olduğunu öğrendiğini söyledi.

Hüseyin Kodat, 1951 ve 1991 yıllarında ABD'den bir heyetin memleketleri olan Bingöl'ün Sancak köyüne geldiğini ifade ederek, "Dedemizin de ortak olduğu Teksas'taki arsa için araştırma yapmışlar. Ama köy muhtarıyla ailemiz arasında yaşanan bir husumet nedeniyle muhtar, 'Kodat ailesinin fertleri hayatta değil, hepsi öldü' diye yanlış bilgi vermiş ve bize bu yüzden bize ulaşılamamış. Ama biz Mahmutoğlu Hüseyin'in torunları olarak bunu öğrendik ve gerekli çalışmalarımızı başlattık" dedi.

ABD'deki arsanın değerinin kendilerine 3 milyar dolar olarak bildirildiğini belirten Hüseyin Kodat, arsa üzerinde çıkan petrolün yüzde 12'sinin kendilerinin hakkı olduğunu öne sürdü.

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 01:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35