banner39

ABD'deki Türklere: ABD'de siyasete atılın, çağrısı

Türkiye'nin Washintotn Büyükelçisi, Amerika'daki Türklere "siyasete atılın" çağrısında bulundu.

Arşiv 17.05.2008, 08:41 17.05.2008, 08:41
ABD'deki Türklere: ABD'de siyasete atılın, çağrısı

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD'deki Türklere, bulundukları bölgelerde siyasete atılmaları tavsiyesinde bulundu.

Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesinin (ATAA) 28'inci yıllık konferansında konuşan Şensoy, "Türk asıllı Amerikalılar, Amerikan Kongresinde sadece seçen olarak değil seçilen olarak da yer almalılar" dedi.

ABD'de etnik lobilerin gücünün önemine işaret eden Şensoy, "bir araya gelirsek, sesimizi bütün ABD'de duyururuz. Siyasete atılmalıyız" dedi. Şensoy, Türk asıllı Amerikalılardan, bulundukları bölgenin Kongre üyeleriyle tanışmaları ve sürekli temasta olmalarını da istedi.

Türk-Amerikan ilişkilerinde üst düzey ziyaretlerin önemli etkisi olduğuna işaret eden Şensoy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen kasım ayında Washington'u ziyareti ile bunun ardından gerçekleşen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaretini örnek gösterdi.

Şensoy, ABD Kongresindeki Ermeni tasarısının ilişkilere vereceği zararı anlatma yönünde topyekün olarak gösterilen çabaların sonucunun alındığını, ayrıca terör örgütü PKK'ya karşı ABD ile istihbarat paylaşımının başarılı operasyonları getirdiğini kaydetti.Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?