banner39

ABD'den AB'ye Guantanamo ricası

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, "Serbest bırakılan Guantanamo sanıkları için AB'deki ortaklarımızdan yardım istedik" dedi.

Arşiv 29.04.2009, 02:53 29.04.2009, 06:17
ABD'den AB'ye Guantanamo ricası


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD, serbest bırakılan bazı Guantanamo tutuklularının Avrupa Birliği'ne (AB) kabul edilmesini istedi.

Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da AB Troykası ile ABD adalet ve içişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilen toplantının ardından basın toplantısı düzenlendi. Burada konuşan ABD Adalet Bakanı Eric Holder, serbest bırakılan bazı Guantanamo tutuklularını AB'nin kabul etmesini istedi.

Görüşmelerinin oldukça samimi geçtiğini söyleyen Holder, bu konuda verilmiş bir vaadin olmadığını da ifade etti.

ABD Adalet Bakanı Holder, "Serbest bırakılmasına karar verdiğimiz ya da serbest bırakılmasına karar vereceğimiz insanlara gidecek bir yer bulmamız lazım. Bu bağlamda AB'deki ortaklarımızdan yardım istedik" dedi.

Konuyla ilgili basın toplantısında konuşan AB'nin Adalet, Özgürlük ve Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jacques Barrot ise, daha önce Guantanamo hakkında Washington'da söylediklerini teyit ederek, ABD ile işbirliği yapmak istediklerini dile getirdi.

Şu anda 240 civarında kişinin tutulduğu Guantanamo'da 60 kadar mahkum kötü muamele görülmeleri endişesiyle kendi ülkelerine gönderilmeyecek.
Toplantıda ayrıca terörle mücadele, vize politikası, sınır güvenliği ve AB dönem başkanı Çek Cumhuriyeti'nin önceliklerinden olan çocukların korunması konuları da ele alındı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?