ABD'den 'Baltık'ı savunacağız' sözü!

Mullen, NATO'nun Baltık ülkelerini Rusya'ya karşı sonuna kadar savunacağı sözü verdi.

ABD'den 'Baltık'ı savunacağız' sözü!


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Genelkurmay Başkanı Oramiral Amiral Mike Mullen, NATO'nun üç Baltık devletini, saldırı halinde sonuna kadar savunacağını söyledi.

Mullen, Litvanya Cumhurbaşkanı Valda Adamkus ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, "Gürcistan'da yaşananların ardından Ukrayna ve Baltıklar gibi yerlerde gösterilen tepkileri anlıyorum. NATO'nun 5. madde uyarınca verdiği karşılıklı savunma sözü, gerçek bir sözdür. NATO'nun bu sözün arkasında duracağına olan güvenim sonsuz" ifadelerini kullandı.

"Neden burada olduğuma gelince; ülkelerinize ABD'nin bu yükümlülüğe sonuna dek sadık olduğunu söylemek için" diyen Mullen, ABD'nin bu tutumunu bu hafta Helsinki'de yapılan görüşme esnasında Rus mevkidaşı Nikolay Makarov'a "kesin ve net bir şekilde" belirttiğini söyledi.

Mullen, hem NATO organizasyonu içerisinde hem de ABD'yle ikili olarak daha çok ortak askeri tatbikat yapılması gerektiğini de belirtti.

Litvanya, Letonya ve Estonya, Sovyetler Birliği'nden 1991 yılında ayrılmış, 2004'te de NATO'ya katılmışlardı. Bu üç ülke, Rusya'nın Gürcistan'la yaşadığı ihtilafdan sonra, Gürcistan'ın yanında yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2008, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER