banner39

ABD'den cumhurbaşkanlığı yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı görevini en iyi yerine getireceği düşünülen kişinin, bu makama seçileceği yorumunda bulundu.

Arşiv 25.04.2007, 07:24 25.04.2007, 08:24
ABD'den cumhurbaşkanlığı yorumu

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, günlük brifinginde, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'un cumhurbaşkanlığına aday gösterildiğinin hatırlatılması ve ABD'nin görüşünün sorulması üzerine, Türk iç politikasına girmeyeceğini söyledi.

Sözcü, "Türkler, cumhurbaşkanı olarak kendilerini en iyi yöneteceğini düşündükleri kişiyi seçecek" dedi.

ABD'NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ

İsrail'in kuruluşunun 59. yıldönümü nedeniyle İsrail Büyükelçisi Pinhas Avivi'nin verdiği resepsiyona katılan ABD Büyükelçisi Ross Wilson, gazetecilerin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına aday gösterilmesine ilişkin sorularını yanıtladı.

Wilson, 11'inci Cumhurbaşkanı'yla ilgili kararın Türk Parlamentosu'nun seçilmiş üyelerine ait olduğunu belirtti. Wilson, sürecin Anayasa'ya göre olması gerektiğini söyledi. Wilson, Gül ile ilgili olarak da, “Dışişleri Bakanı Gül, tanıdığımız bir kişidir ve onunla son bir buçuk yılda yakın bir çalışma içinde olduk” dedi. ABD’nin bir Cumhurbaşkanı adayının bulunmadığını da belirten Wilson, bu konuda spekülasyon yapmak istemediğini söyledi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?