banner39

ABD'den Derviş Eroğlu'na kutlama

ABD Dışişleri Bakanlığı, KKTC'de cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Derviş Eroğlu'nu kutladı.

Arşiv 20.04.2010, 02:55 20.04.2010, 02:55
ABD'den Derviş Eroğlu'na kutlama


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, KKTC'de dünkü cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Derviş Eroğlu'nu kutladıklarını bildirdi.

Crowley, günlük basın toplantısında, KKTC'nin yeni Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu kutlayarak, Eroğlu'nu "liderlerin 23 Mayıs ve 1 Temmuz 2008'de yaptıkları açıklamaları da içerecek şekilde BM parametrelerini temel alan bir süreç yoluyla Kıbrıs'ı iki bölgeli ve iki toplumlu federasyon şeklinde birleştiren bir çözümün takipçisi olmaya devam etmeye teşvik ettiklerini" kaydetti.

Bir gazetecinin, "ABD'nin dostu Talat'ın gittiği, milliyetçi Eroğlu'nun geldiği" yorumunu yaparak, "ABD hükümetinin B planı var mı" şeklindeki sorusuna Crowley, "Şu anda A planına odaklanmış durumdayız" yanıtını verdi. Her iki toplum tarafından desteklenen bir BM süreci olduğuna işaret eden Crowley, bunu doğru yol olduğunu düşündüklerini söyledi.

Crowley, KKTC'deki seçimlerden önce her iki toplum içinde de mevcut diyaloğa geniş destek sağlanacağını ifade eden açıklamalar olduğunu hatırlatarak, "Bu yaklaşımı destekliyoruz" dedi.

"Önümüzdeki günlerde KKTC'nin yeni yönetimiyle karşılıklı oturma ve planlarının ne olduğunu tespitini yapma fırsatına sahip olacaklarını, daha sonra da buna uygun bir karşılık vereceklerini" kaydeden Crowley, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Eroğlu'nu bugün arayıp aramadığına yönelik bir soru üzerine, bu konuda bilgisinin olmadığını bildirdi.

Philip Crowley, bir gazetecinin, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, BM Güvenlik Konseyi'nde İran'a yönelik yeni yaptırımları desteklemeyeceğini söylediğini" ifade edip, buna yönelik yorumlarını sorması üzerine, "Geçen hafta yaptığımız gibi Türkiye ve diğer kilit ülkelerle olan yakın görüş alışverişimizi aynı şekilde sürdüreceğiz ve sonunda önemli bir kararın geçirilmesi için ihtiyaç duyduğumuz desteği alacağımızı bekliyorum" ifadesini kullandı.

Kaynak : AA


 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?