banner39

ABD'den El Fetihe yardım

ABD Başkanı Bush'un, kongreden Filistin'de güvenliğin sağlanması için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın partisi El Fetih'e yardım yapılması için izin istediği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'den El Fetihe yardım

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kongre'de Filistin'in ılımlı partisi El Fetih'e askeri yardım amacıyla 86 milyon dolar bütçe ayrılması için görüşmeler yapılıyor.

Bu sadece başlangıç noktası" dedi. Yardımın öldürücü silahlar için kullanılmayacağını; iletişim araçları, binek araçları, üniforma ve eğitim amaçlı kullanılmasını amaçladıklarını belirten McCormack, "Mahmud Abbas'a bağlı güvenlik güçlerinin sorumluluğu alabilmesi için yapılan önemli bir yardım olduğu düşüncesindeyiz" diye konuştu.

Öte yandan McCormack'ın açıklamasının, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Avrupa ve Ortadoğu turuna çıkmadan birkaç saat önce yapılması dikkat çekti. Rice, Filistin Devlet Başkanı Abbas ve İsrailli liderlerle görüşmek üzere bu ülkeleri ziyaret edecek. Rice'ın 1 haftadan uzun sürecek resmi temasları çerçevesinde, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt, Almanya ve İngiltere'ye de uğrayacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?