banner15

ABD'den Fiji'ye ambargo

ABD, Pasifik ülkelerinden Fiji'deki askerî darbenin ardından iki buçuk milyon dolarlık yardım paketini askıya aldı.

ABD'den Fiji'ye ambargo

Sözcü Sean McCormack "Geri dönmek için geç değil" dedi ABD Dışişleri Bakanlığı, yaptığı çağrıyla da yönetimi ele geçiren ordunun geri çekilmesini istedi.

Fiji'de ordunun yönetime el koyduğunu açıklamasından bir gün sonra olağanüstü hâl ilan edildiği bildiriliyor. Yerel radyo istasyonu, ordunun başkent Suva'da kontrol noktaları kuracağını duyurdu. Yönetimden indirilen Başbakan Laisenia Qarase, Suva'dan ayrılarak ücra bir adadaki memleketine gitti. Qarase, halka hâlâ hükümetin lideri olduğunu ve ordunun darbesine karşı şiddet yanlısı olmayan gösteriler yapmaları çağrısında bulundu.

Washington yönetimi, uzun süredir Fiji'deki askeri yetkilileri uyararak bir darbe girişiminde bulunmamalarını istiyordu. Ancak dün ordu komutanı Frank Bainimarama'nın yönetime el koyduklarını açıklamasının ardından ABD yönetimi hızlı davranarak, Fiji'ye verdiği yardımı askıya aldığını açıkladı. Bu yardımın büyük bir bölümünün askerî harcamalar için kullanıldığı bildiriliyor.

İngiltere ve Yeni Zelanda'da benzer adımlar attılar. ABD Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Fiji ordusunun yönetim kademesine yaptığı çağrıyla adada anayasal yönetime geri dönülmesini talep etti.

"Ordunun aldığı karardan geri dönmek için geç değil" diyen McCormack, bu fırsatın kullanılması gerektiğini vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri, ne Fiji Cumhurbaşkanı ne de Başbakanı askerî yönetimin yasallığını kabul ettiği için ülkedeki gelişmeleri 'darbe girişimi' olarak niteliyor.

BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48