banner15

ABD'den Gizli Cezaevine Örtülü Kabul

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley, Amerikan Haberalma Teşkilatı'nın (CIA), El Kaide terör örgütünden bazı önemli şüphelileri Doğu Avrupa'da Sovyet dönemine ait gizli merkezlerde tuttuğu iddialarıyla ilgili, ''Gizli cezaevleri olsa b

ABD'den Gizli Cezaevine Örtülü Kabul

ABD, Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da gizli cezaevleri olduğu iddialarına “buralarda işkenceye hoşgörü göstermiyoruz” cevabını verdi. CIA’nın Doğu Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinde gizli cezaevleri oluşturduğu haberleri, Bush yönetiminin “terörle mücadele” adına insan hakları ve uluslararası hukuku ihlal ettiği tartışmalarını bir kez daha gündeme taşıdı. Washington, “gizli cezaevlerimiz olsa bile buralarda, işkenceye hoşgörü gösterileceği anlamı çıkmaz” derken, insan hakları örgütleri, konunun soruşturulmasını istiyor. Washington Post’un, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’nın, 11 elül saldırıları sonrası bazı Doğu Avrupa ülkelerinde gizli bir cezaevi sistemi kurduğunu yazması, Bush yönetiminin, terörle mücadele yöntemlerini birkez daha tartışmaya açtı. Zanlıları ülke dışında gizlice alıkoymak, Amerikan yasalarına ve Amerika’nınn taraf olduğu sözleşmelere uyma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Yani amerikalı yetkililer zanlılara istedikleri sorgu yöntemlerini kullanabiliyor. Üstelik zanlıların çok uzun süre hiç bir itirazla karşılaşmadan sorgulanması da mümkün hale geliyor.

Gizli cezaevleri Doğu Avrupa ve Ortadoğu'da

İddialara göre Amerikan yönetiminin 8 Doğu Avrupa ülkesiyle, Afganistan, Tayland, Suudi Arabistan, Lübnan ve hatta Suriye gibi ülkelerde gizli cezaevleri var ve bu merkezlerden Amerikalı yetkililer dışında, sadece buralara evsahipliği yapan ülkenin devlet başkanı ile istihbarat yetkilileri haberdar.Haberin yayınlanmasından sonra Macaristan, Slovakya ve Bulgaristan’dan “bizde böyle cezaevleri yok” açıklaması geldi. Romanya Başbakanı Calin Tariceanu, ülkesinde Amerikan Haberalma Teşkilatı'na (CIA) ait üs bulunmadığını söyledi.
CIA haber konusunda resmi açıklama yapmazken, iddiaları Bush yönetimi adına ulusal güvenlik danışmanı Stephen Hadley değerlendirdi. Hadley, “Gizli cezaevleri olsa bile buralarda, işkenceye hoşgörü gösterileceği anlamı çıkmaz. Ülkeyi terörist saldırılara karşı korumak ve terörle mücadeleyi sürdürmek için gereken herşeyi yaparken, Başkan, bunu, benimsediğimiz değerlere uygun olarak yapılması konusunda kararlı davrandı. Başkan’ın koyduğu standartlara uyulmadığı iddialarıyla ilgili olaraksa soruşturma açıldı.” dedi. İnsan hakları örgütleriyse, Hadley’in sözlerini yeterli bulmayarak iddiaların ciddi bir şekilde araştırılmasını istiyor. Gizli cezaevlerinin varlığının kanıtlanması ABD’nin uluslararası mahkemelerde suçlanmasına yol açabilir.

Danimarka-Türkiye-CIA ilişkileri hakkında soru önergesi 
 
Danimarka Sol Parti Milletvekili Frank Aaen, Türkiye-CİA-Danimarka ilişkileri konusunda soru önergi verdi. Sol Parti milletvekili Aaen'in Dışişleri Bakanı Per Stig Möller tarafından yanıtlanmak üzere verdiği soru önergesinde, Türkiye, Danimarka, İzlanda üzerinde gerçekleşen esrarengiz uçuşun ayrıntıları konusunda bilgi istedi. Danimarka Sol Parti Milletvekili Frank Aaen, Dışişleri Bakanı Per Stig Möller tarafından yanıtlanmak üzere verdiği soru önergesinde, Türkiye, Danimarka, İzlanda üzerinde gerçekleşen esrarengiz uçuşun ayrıntıları konusunda bilgi istedi. Aaen, aynı güzergahta 2001 yılında da buna benzer bir olayın gerçekleştiğini belirterek, Danimarka’nın bu ve benzeri olaylardaki rolünü sorguladı. Aaen, bu tür uçuşlar konusunda Dışışleri Bakanlığının tutumunun ne olduğunun kamuoyuna açıklanmasını istedi.

CIA ile Türkiye ortak operasyonu

Öte yandan Danimarka Haber Ajansı, Türk güvenlik birimlerinin 'terörist' olduklarından kuşkulanılan kişileri yakalayarak sorgulamadan CIA'ya teslim ettiğine ilişkin bir haber yayınlandı. Haberde, Türkiye'nin Türkiye içinde ve dışında CIA ile ortak operasyonlar yaptığı, Türk güvenlik birimlerinin ABD tarafından 'terörist' olduklarından kuşkulanılan kişileri yakalayarak sorgulamadan CIA'ya teslim ettiği vurgulandı. Ajansın haberinde, İstanbul'dan kalkan bir özel uçakla polis gözetimindeki zanlılarının önce Danimarka'nın başkenti Kopenhag'a getirildikleri, buradan da İzlanda üzerinden ABD'ye gönderildikleri belirtildi. Aynı haber İsveç devlet televizyonu SVT’nin internet sitesinde de Türkiye, 'terörist zanlısı' olarak yakaladığı kişileri yargılamadan CIA’ya teslim ettiği öne sürüldü.
SVT’nin haberinde “7 Mart günü, İstanbul’dan havalanan özel bir uçak, üç buçuk saatlik bir uçuştan sonra Kopenhag Havalimanına indi. Burada yaklaşık 24 saat bekledikten sonra yeniden havalanarak önce İzlanda’nın Keflavik Havalimanına, oradan da ABD’ deki bilinmeyen bir kente gitti” dedi. Bilgilerin “güvenilir” bir kaynaktan alındığı vurgulanarak, “Uçakta, ABD tarafından aranan ve Türkiye topraklarında yakalanan bir gurup terörist vardı. Bu bir CIA kargosuydu. Türkiye üzerinden Kopenhag’a getirildikten sonra, buradan da CIA tarafından sorgulanmak üzere İzlanda üzerinden ABD’ye gönderildi” denildi. Danimarka Güvenlik birimlerinin daha önce de birkaç kez tekrarlanan bu tür “emrivakilerden” rahatsız oldukları için son olayı basına sızdırdıkları iddia ediliyor.
 


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48