banner15

ABD'den Güney Kafkasya hamlesi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Steinberg, Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan Devlet başkanlarıyla görüşecek.

ABD'den Güney Kafkasya hamlesi


İbrahim Ali-Bakü /Dünya Bülteni

ABD devlet sekreter birinci yardımcısı James Steinberg’in bugünlerde Gürcistan ve Ermenistan’ı ziyaret edeceği öğrenildi. Steinberg, Saakaşvili ve Sarkisyan ile bir araya gelecek. Bunun yanı sıra her iki ülkenin muhalafet liderleri ile de görüşecek.

Güney Kafkasya ziyareti Münih güvenlik konferansında devam edecek ve Steinberg Münih'te Azeri devlet başkanı İlham Aliyev’le görüşecek. Ayrıca Steinberg, Münih’te Ahmet Davudoğlu ile de görüşmesi bekleniyor. 

Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta’nın haberine gore Steinberg’in ziyaretinden kısa bir süre sonra ABD'nin diğer Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon da bölgeye ziyaret edecek.

Rus gazetesinin iddiasına göre ABD yetkililerinin bölgeye ziyaretlerinin sebebi Güney Kafkasya’da gerginliğin giderek artması olarak değerlendirildi. ABD milli istihbarat birimi başkanı Danys Blair bugünlerde senato üyeleri karşısında yaptığı konuşmasında Dağlık Karabağ sorununun Azerbaycan ile Ermenistan arasında yeni bir savaşa sebep olabileceğini belirtmişti. Ayrıca Gordon Rusya’nın da eski SSCB ülkeleri içerisinde etkisini artırmaya çalıştığını ve bunun en fazla Gürcistan’da hisedilebileceğini iddia etmişti.Gordon'a göre önümüzdeki dönemde Rusya’nın çabaları fayda verebilir ve Tiflis Washington yakınlaşması son bulabilir. Gazeteye açıklama yapan Gürcü hükümet temsilcisi Blair’in konuşmasını değerlendirdi. Isminin belirtilmediği  Tiflis yetkilisi Saakaşvili’nin son açıklamalarından birisine hatırlatmada bulunarak Gürcistan’ın Afganistan’a asker gönderme konusunda destek olduğunu ifade etti.

Muhalif Ermeni Milli Kongresi’nin koordinasyon sorumlusu Levon Zurabyan son dönemde bölgede askeri siyasi dengenin Azerbaycan lehinde değişmekte olduğunu ve Karabağ sorununun askeri yolla çözülmesine doğru yaklaşıldığını açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 07:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48