banner39

ABD'den İranlı Muhaliflere

ABD yönetimi, İran'da insan hakları ve demokrasi için mücadele veren grupların desteklenmesi amacıyla 3 milyon dolarlık ödenek ayırdığını doğruladı. Tahran, ABD’nin uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiği ve içişlerini karıştığı gerekçesiyle, bu

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'den İranlı Muhaliflere

ABD yönetimi, eleştiri oklarını yönelttiği İran’ın, dış politikasında ilk sıralarda olduğunun işaretlerini netleştiriyor. ABD yönetiminin İran’da demokrasinin gelişimi için 3 milyon dolar ayırdığını duyurması, Tahran yönetiminin tepkisine neden oldu.

Uzmanlar, Washington'un 25 yıldır bu tür faaliyetler için İran'a doğrudan para aktarmadığını beliretek, bunun önemli bir politika değişikliği olduğunu söylüyorlar. Nükleer silah ürettiğinden şüphelendiği İran’da devam eden İslami rejimden de rahatsızlık duyduğunu açıkça dile getiren Amerikan yönetimi yeni bir taktik peşinde. Askeri şiddet kullanabileceklerini dile getirdiğinde, özellikle Avrupa ülkelerinin tepkisini çeken ve bunun üzerine diyalogtan yana olduğu mesajları veren Beyaz Saray, İran’da demokrasinin gelişimi için 3 milyon dolarlık fon ayırdığını duyurdu. İran’da 1979 yılında gerçekleşen İslam Devrimi’nden sonra, bu ülkeye ilk kez resmi olarak mali yardım önerisinde bulanan Amerikan yönetimi, bu paranın insan hakları, eğitim ve sivil toplum örgütlerinin desteklenmesi amacıyla öngörüldüğünü belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı, internet sayfası üzerinden duyurduğu bu mali yardım önerisinden, ayrıca bağımsız ve özgür İran basınının, ayrımcılığa karşı mücadele eden siyasi parti ve grupların da faydalanabileceğine dikkat çekildi. Bakanlık, diğer yandan ise halen yaptırımların uygulandığı İran yönetimini destekleyen grupların ise bu fondan faydalanamayacağının altını önemle çizildi.

Tahran'dan Amerika'ya Tepki

Bush yönetiminin bu girişimle İran’da muhalif kesimi destekleme yoluna gittiği ve içerden bir değişim harekete yaratma çabasında olduğu dikkat çekerken, Tahran yönetimi bu öneriyi kınayan bir açıklama yaptı. Beyaz Saray’ın mali yardım statejini şiddetle kınayan Tahran, hukuki yollara başvuracağını kaydetti. İran resmi haber ajanjsi İRNA’ya açıklama yapan hükümet sözcüsü, ABD’nin uluslararası hukuk kurallarını çiğnediğini, içişlerine karıştığı ve bu gerekçeyle Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na başvuracaklarını dile getirdi. İran’ın BM nezdindeki Büyükelçisi Muhammed Cevad Zarif, “USA Today“ gazetesine verdiği demeçte, aynı noktaya dikkat çekerek Washington’un bu öneriyle, ABD ve İran arasında 1981 yılında imzalanan anlaşmanın ihlal ettiğini savundu. Bu anlaşma, Tahran’daki Amerikan Büyükelçiliği’nde 444 gün süren rehine eyleminin sona erdirilmesi amacıyla imzalanmıştı.

ABD: İran'ın İç İşlerine Karışmıyoruz

Amerika Dışişleri Bakanlığı, İran’da demokrasiyi yaymak için ayrılan üç milyon Dolarlık programın, İran’ın iddia ettiği gibi, bu ülkenin iç işlerine müdahale anlamına gelmediğini bildirdi. İran’ın Birleşmiş Milletler’deki büyükelçisi Muhammed Cevat Zarif, programın, 1981 Cezayir anlaşmasını ihlal ettiğini öne sürdü. İran’daki rehine krizini çözen Cezayir anlaşmasıyla Amerika, İran’ın iç işlerine karışmamaya söz vermişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Richard Boucher, İran’la ilgili programın Amerika’nın dünyanın farklı yerlerinde demokrasiyi geliştirme programlarından farklı olmadığını söyledi. Boucher, paranın İran’da demokrasi ve insan hakları konusunda çaba gösteren kişilere ve sivil toplum kuruluşlarına verildiğini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?