banner39

ABD'den İsrail'e dev askeri yardım

ABD ile İsrail, 10 yıllık dönemi kapsayan 30 milyar dolarlık askeri yardım anlaşması imzaladı.

Arşiv 16.08.2007, 13:40 16.08.2007, 18:39
ABD'den İsrail'e dev askeri yardım

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns ile İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Aharon Abramovitz'in Kudüs'te imzaladıkları anlaşmayla İsrail'e her yıl yapılan 2.4 milyar dolarlık askeri yardım yüzde 25 artırılarak, yıllık 3 milyar dolara çıkarılıyor.

Burns, Amerikan yönetiminin, İran, Hizbullah ve Hamas gibi grupların ABD'nin yanı sıra İsrail'i de tehdit ettiğini düşündüğünü belirterek, "Bu bölgeye baktığımızda güvenli ve güçlü bir İsrail'in ABD'nin çıkarına olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer ise ABD'nin yardımının İsrail için çok önemli olduğunu belirtti ve İsrail'in savunma harcamalarının gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 10'unu oluşturduğuna dikkati çekti.

ABD'nin İsrail'e askeri yardımı İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in haziran ayında ABD Başkanı George Bush ile Washington'da yaptığı görüşmede kesinleşmişti.

Olmert, askeri yardımın İsrail'e, bölgede silahlarını güncelleştiren Arap ülkeleri karşısında stratejik üstünlük sağlayacağını söylemişti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?