banner15

ABD'den Kafkasya ve Balkanlar'da 'savaş' uyarısı

ABD istihbaratı ve istihbarata yakın uzmanlar Balkanlar ve Kafkasya'daki gelişmeleri mercek altına aldı, 'savaş' uyarısı yapıldı

ABD'den Kafkasya ve Balkanlar'da 'savaş' uyarısı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD istihbaratı, yakından izlediği Kafkaslar ve Balkanlar'daki istikrarsızlığa ve Kafkaslar'daki ABD-Rusya çıkar çatışmasına dikkati çekiyor.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dennis Blair, Kongre üyelerine yaptığı açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev yönetiminin, eski Sovyet cumhuriyetlerini, ''Rusya'nın çıkarları açısından öncelikli ülkeler'' olarak gördüğünü belirterek, bu durumun Rusya-ABD ilişkilerine zarar verebileceğini ifade etti.

Blair, ABD'nin Gürcistan gibi eski Sovyet cumhuriyetleriyle ilişkilerinin, böyle bir zarara yol açabileceğini belirtti.

Blair, Karabağ üzerindeki Azeri-Ermeni gerginliğinin silahlı çatışmaya dönüşebileceğini de savundu.

Bosna Hersek'te Boşnaklar ile Sırplar arasındaki etnik gerginliğin hala çözülemediğine de dikkati çeken Blair, bu durumun 2010 yılında Avrupa istikrarına karşı bir tehdit oluşturduğuna işaret etti. Blair, Kosova'daki duruma da devamlı olarak dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

"Türkiye ve Rusya Kendilerini İstemedikleri Savaşın İçinde Bulabilirler"

Öte yandan, ABD'nin önde gelen Stratejik Araştırma Kurumlarından Stratfor'dan da, Azeri-Ermeni gerginliği üzerine çarpıcı bir değerlendirme geldi. ABD istihbaratına yakınlığı ile bilinen Stratfor, Dağlık Karabağ'da bir savaş patlak vermesi olasılığının ihmal edilemeyecek düzeyde olduğunu iddia etti.

Stratfor Araştırma Merkezinin Avrasya analisti Marko Papic, hem Ermenistan'ın hem de Azerbaycan'ın sorunun askeri yöntemlerle çözümü seçeneğini masada tutmaya devam ettiklerine dikkat çekerken, bölgedeki süper güçler Türkiye, Rusya ve İran'ın, "durumun kontrolünü kaybedebileceğini ve bölgede yeni bir Azeri-Ermeni savaşı çıkabileceğini' savundu.

Her üç ülkenin bölgedeki pozisyonlarını güçlendirmeleri ve birbirleri arasındaki ilişkilerin geleceğinin Karabağ sorununa ve Azeri-Ermeni eksenindeki gelişmelere bağlı olduğunu söyleyen Papic, durumun kontrolden çıkmasıyla bu üç ülkenin kendilerini istemedikleri bir savaşın ortasında bulabileceklerini iddia etti.

Papic, "Rusya'nın çıkarlarının ne olduğu aşikar. Rusya, çözümü zor olan bu probleme Türkiye'yi dahil etmek istiyor. Türkiye, bu bölgesel sorunun çözümü için zaman ve enerji harcamaya devam ederken, Rusya durumdan oldukça memnun, zira sürecin sonunda ne Azerbaycan'ı ne de Ermenistan'ı kaybedeceğini öngörmüyor. Diğer taraftan, Türk-Ermeni müzakerelerinden rahatsız olan Azerbaycan yavaş yavaş Rusya eksenine kaymaya başlıyor," dedi.

Amerikalı uzmana göre her ne kadar Türkiye, Rusya ve İran bölgede böyle bir savaşın gerçekleşmesini arzu etmeseler de, Karabağ'daki iç dinamiklerin etkisiyle tıpkı 1914 yılında Bosna'da yaşanan ve Birinci Dünya Savaşına neden olan krize benzer bir olay sonucu bölgede büyük çaplı bir savaş patlak verebilir.


 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 08:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48