banner39

ABD'den Kur'an'a Hakaret Edildi İtirafı

İslam dünyasını ayağa kaldıran Kuran'a hakaret iddiaları Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon tarafından doğrulandı

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'den Kur'an'a Hakaret Edildi İtirafı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Küba'daki Guantanamo Bay üssünde Amerikalı görevlilerin Kur'an-ı Kerim'e hakaret ettiğini ilk kez doğruladı.

Guantanamo üssünün bağlı olduğu Amerikan Güney Komutanlığı tarafından yapılan soruşturmada, yabancı terör zanlılarının kaldığı Guantanamo'da muhafızların Kur'an-ı Kerim'e idrar sıçrattığının, kitabı tekmelediğinin, üstüne bastığının ve suyla ıslattığının belirlendiği kaydedildi.

Guantanamo Komutanı Tuğgeneral Jay Hood'un başkanlığında yapılan soruşturmada, ilk kez üsteki Amerikalı personel tarafından Kur'an-ı Kerim'e hakaret edildiğine ilişkin 5 olayın ortaya çıkarıldığı bildirildi.

Soruşturma raporuna göre, Ağustos 2003'te meydana gelen olayda da, bir tutuklu kutsal kitabın içine İngilizce bir hakaret yazıldığı sikayetinde bulundu. Soruşturmada, bu hakaretin bir muhafız tarafından mı yoksa tutuklunun kendisi tarafından mı yazıldığının belirlenemediği ifade edildi.

Raporda ayrıca, Amerikalı bir muhafızın tuvaletini yaparken, rüzgar nedeniyle Kur'an-ı Kerim ve tutuklaya idrar sıçradığı ileri sürüldü.

Geçtiğimiz ay sonunda ortaya atılan “Guantanamo’da Kur’anın tuvalete atıldığı” şeklindeki iddia,  Amerikalı yetkililerce “inandırıcı delil bulunmadığı” gerekçesi ile reddedilmişti. Haber üzerine pek çok İslam ülkesinde, ölüm olaylarnın da meydana geldiği, protesto gösterleri düzenlenmişti.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?