banner39

ABD'den Netenyahu'ya destek

İsrail_Filistin arasında iki devletli çözüme destekleyen ABD Yönetimi, Netenyahu'yu eleştirmeyeceğini açıkladı.

Arşiv 02.04.2009, 05:05 02.04.2009, 05:05
ABD'den Netenyahu'ya destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD, İsrail ve Filistin için iki devletli çözüm önerisine destek verdiklerini ancak İsrail'in yeni Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bu konudaki duruşunu eleştirmekten kaçındıklarını duyurdu.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbs yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack H. Obama'nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu arayarak kendisini yeni görevi için tebrik ettiğini ve "ABD'nin, İsrail ve onun güvenliği konusundaki değişmez taahhüdünü yinelediğini" belirtti. Gibbs, iki müttefikin İran'ın nükleer tehdidi ve "Arap-İsrail barışı" dahil olmak üzere bölgesel konularda birlikte çalışma konusunda anlaştığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, bir önceki Başkan George W. Bush tarafından kabul edilen iki devletli çözüm taahhüdünü yinelediğini ve her iki tarafla da bu amaç doğrultusunda çalışmaya devam edeceklerini açıklarken, Netanyahu'yu bu konuda eleştirmekten geri duracaklarını ve son sözü İsrail'den duymayı bekleyeceklerini bildirdi.

İsrail'de dün başbakanlık görevine gelen Binyamin Netanyahu, Araplarla barış için çalışacağını söylemiş fakat "Filistin devleti" ibaresini kullanmamıştı. Netanyahu'nun bu davranışı, eski İngiltere Başbakanı ve Ortadoğu barış elçisi Tony Blair, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından eleştirilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?