ABD'den O.Doğu ve Afrika'da gizli operasyonlara onay!

ABD'nin geçen yıl Orta Doğu ve Afrika'da gizli operasyonlar yapılması için özel bir emir verdiği bildirildi

ABD'den O.Doğu ve Afrika'da gizli operasyonlara onay!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), Ortadoğu ve Afrika'da militanlara karşı geniş çaplı gizli askeri operasyonlar yapılmasına onay verdiği kaydedildi.

New York Times ve Reuters'da yer alan haberlere göre, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı David Petraeus, eylül ayında İran, Suudi Arabistan, Yemen ve Somali gibi ülkelerde izleme yapmaları için Özel Operasyon birliklerini yetkilendiren bir emri imzaladı.

Belgede yer alan hedeflerin, "El Kaide gibi örgütlere sızılması, bu örgütlerin dağıtılması, bozguna uğratılması, yok edilmesi ve ayrıca gelecekteki saldırılar için ortamın hazırlanması" olduğu belirtildi.

İlk olarak New York Times'ta yer alan haberin ABDli yetkililer tarafından aslında hiç bir zaman gizlenmediğine dikkat çeken Reuters, İran'daki gizli operasyonların "nükleer çalışmalar hakkında istihbarat toplanmasına yönelik" olduğunu belirtti. Ayrıca, ABD'nin "muhtemel bir askeri saldırı durumunda işe yarayabilecek gruplar hakkında bilgi toplama" hedefi taşıdığı kaydedildi.

"DAHA SİSTEMATİK VE UZUN SÜRELİ"

Petraeus tarafından imzalanan gizli emir ile, Bush tarafından başlatılan operasyonların "daha sistematik ve uzun dönemi kapsayacak" şekilde artırıldığı belirtildi.

Gizli operasyonlar kapsamında düzenlenen bazı eylemlerin gün ışığına çıktığına dikkat çekilen haberde, örnek olarak 2009 yılında Kenyalı Salih Ebu Salih Nabhan'a helikopter birlikleri tarafından düzenlenen suikast saldırısı gösterildi.

Reuters, Afrika'nın güneyine ABD ordusunun Reaper adı verilen insansız uçaklar yerleştirdiğini de hatırlattı. Haberde, ABD'nin Yemen'e vermeyi planladığı 150 milyon dolarlık yardımın büyük bölümünün, Yemen'den Arap Yarımadası'na yönelik operasyonlar düzenleyen ABD özel birlikleri için kullanılacağı da belirtildi.

New York Times ise, adı belirtilmeyen Amerikalı yetkililere dayanarak, "talimatın, Washington ile Tahran arasında gerilimin tırmanması durumunda İran'a olası askeri harekat için temel hazırlayabilecek istihbarat toplamaya izin vermediğini" iddia etti.

Talimatın belirli bir görevi içermediğini vurgulayan New York Times, "ABD Savunma Bakanlığı'nın, Amerikan askerlerinin güvenliğine ilişkin kaygısı" dolayısıyla belgeyle ilgili bazı ayrıntıları saklı tuttuğunu da savundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 12:42
banner53
YORUM EKLE

banner39