banner15

ABD'den ölümüne istihbarat

Türk jetlerinin, Kuzey Irak'taki Kandil'e Perşembe gecesi niçin ani bir hava harekatı düzenledikleri ortaya çıktı.

ABD'den ölümüne istihbarat

 

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk jetlerinin, Kuzey Irak'ta Kandil Dağı'na Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece niçin ani bir harekat düzenledikleri ortaya çıktı ya da basına sızdı.

Hürriyet Gazetesi'nden Enis Berberoğlu, bugünkü yazısında, Kandil'de o gece Murat Karayılan ve yaklaşık 200 adamının bulunduğunu ve bunun ABD tarafından anlık istihbarat olarak, Ankara'ya iletildiğini yazdı. Berberoğlu, bu istihbarat Türkiye'ye gelince, o anki tek seçenek olan uçakların havalandığını ve Karayılan'ın kaldığı binaya bomba yağdırdığını kaydetti.

Bu bombardımanda, Genelkurmay'ın açıklamasına göre en az 150 terörist öldürüldü. Ölenlerin arasında Murat Karayılan'ın olup olmadığı ise bilinmiyor. Ama Türk medyası, PKK'nın şu anki liderinin ölüp ölmediğini, Karayılan'ın köyü Birecik'in Sakaltutan mezrasından takip ediyor.
Haberciler, 'belki köyüne bir haber ulaşmıştır' umuduyla, Sakaltutan etrafında nöbet tutarken, Karayılan'ın yakınları ise gazetecilerle konuşmamakta direniyor.

Enis Berberoğlu, geçen bahar Murat Karayılan'ın İran'ın topçu ateşiyle yaralanıp Erbil'de hastanelik olduğunu da Ankara'ya yine ABD'nin duyurduğunu öne sürürken, PKK'nın elebaşısının resmen istendiğinde Irak makamlarının işi yokuşa sürmesine sebeb olanın da yine ABD olduğunu kaydetti.

 

Enis Berberoğlu, Perşembe akşamı Kandil'de sadece PKK'nın değil İran'a karşı silahlı mücadele veren PJAK kamplarının da bombalandığını özellikle kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2008, 18:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35