banner15

ABD'den Pakistan'a büyük yardım kazığı!

ABD, Pakistan'a yapacağını söylediği 2,5 milyar dolarlık yardımın yarısını kendi elçilik binası inşaatına harcayacak!

ABD'den Pakistan'a büyük yardım kazığı!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD, Pakistan hükümetine yapılacağını duyurduğu 2,5 milyar dolarlık yardımın bir milyar dolarını, İslamabad'da inşa edilecek yeni Amerikan büyükelçiliği için harcayacak. Bu haberin Pakistan basınında yayınlanmasının ardından ülkede büyük bir "yardım" tartışması başladı.

Özellikle Swat operasyonlarının ardından harabeye dönen yerleşim yerlerinin imarı ve saldırılardan etkilenen halka destek için söz verilen Amerikan yardımının, "süper elçilik" olarak adlandırılan inşaata aktarılması eleştirileri alevlendirdi.

ABD hükümeti, bir kale gibi olması planlanan yeni elçilik binasında yüzlerce Amerikan askerini de barındırmayı planlıyor.

Bazı Pakistanlı yetkililer ise, "Amerika'nın İslamabad'da yayılma planı" olarak niteledikleri yeni elçilik binası planlarına ve yardım parasının bu inşaata aktarılmasına sert tepki gösterdi.

Bu yetkililer, Amerikan yönetiminin Swat operasyonları için söz verilen 2,5 milyar dolarlık yardımın aslında sadece 500 milyon dolarının Pakistan hükümetine verileceğini savunuyor ve açıklanan miktarı "gözboyama" olarak niteliyor.

Amerikalı yetkililer ise, dokuz dönüm arazi üzerine inşa edilecek yeni elçilik binasının yüzlerce eleman barındıracağını ve elçilik kompleksi içinde bu elemanlar için konutlar da yer alacağını hatırlatarak, yardım parasının yine Pakistan için harcandığını iddia ediyor!

Amerika'nın büyükelçilik binasında görev yapacak yetkililerin ve askerlerin sayısının, inşaat sona erdiğinde, bin 500'ü bulması bekleniyor.

Amerikan hükümetinin Peşaver ve Lahor'daki konsolosluk binalarını da genişletme kararı aldığını hatırlatan uzmanlar ise, ülkenin Amerika tarafından bölgeyi kontrol etmek için kullanılacak bir üs konumuna getirildiğine dikkat çekiyor.

Tüm bu tartışmalar, bir kale olarak gösterilen İstanbul'daki Amerikan başkonsolosluğunun finansmanı hakkında soruları da akla getirmiyor değil!

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 17:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35