banner39

ABD'den Pakistan'a savaş karşılığı yardım

ABD Kongresi'nin onayladığı yardım(!) karşılığında Pakistan ülkedeki savaşa devam etmek zorunda.

Arşiv 01.10.2009, 13:50 01.10.2009, 16:32
ABD'den Pakistan'a savaş karşılığı yardım


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Kongresi, Pakistan için planlanan beş yıllık yardım planını kabul ederek Başkan Barack Obama'ya imzalanmak üzere gönderilmesini onayladı.

Temsilciler Meclisi tarafından da onaylanan yardım paketi, Pakistan'a önümüzdeki beş yıl için, yıllık 1.5 milyar dolarlık yardım yapılmasını öngörüyor.

Pakistan ile ilişkilerin artık sadece "askeri" olmaması ve ülkenin "sosyal ve ekonomik" kalkınmasına katkı sağlamasının amaçlandığı ifade edilen yardım paketinde, İslamabad hükümetine iki önemli şart getirildi: "Taliban'a karşı savaşın sürmesi ve nükleer ticaret ağlarının bozulması."

SAVAŞ KARŞILIĞI YARDIM

ABD'nin milyarlarca dolarlık yardımı, Pakistan'ın Taliban'a ve diğer "aşırı güçlere" karşı savaşı devam etmediği takdirde kesilecek. Tasarıyı hazırlayan Demokrat Partili Howard Berman, "ABD'nin Pakistan'ın ve ülkedeki nükleer cephaneliğin Taliban tarafından ele geçirilmesine izin vermeyeceğini" söyledi.

Amerikan hükümeti, Pakistan'a askeri yardımın sürmesini de "nükleer ticaret ağlarının bozulması" şartına bağladı.

Tasarıda, İslamabad'ın bunu "Pakistan uyruklu olan ve bu ağlara doğrudan erişimi bulunan" kişi hakkında bilgi vererek yapabileceği kaydedilerek, nükleer bilim adamı A. Q. Khan'a gönderme yaptı. Khan, ABD tarafından "atom teknolojisinde bir karaborsa" yönetmekle suçlanıyor.

2010- 2014 dönemini kapsayan yardım parasının, Pakistan'ın yeniden inşası, tarımsal kalkınma, enerji üretimi, su kaynakları yönetimi ve yargı sistemi projeleri dahil olmak üzere bir dizi fona aktarılması planlanıyor.

Obama yönetimi Kongre'ye harcanan para hakkında yıllık raporlar sunmak, ve yardımın "aşırılıkla savaşta" kullanıldığını ispat etmek zorunda. "Makul ilerleme" sağlanaması, nükleer işbirliği yapılmaması veya Pakistan'ın "terörle yeterince savaşmaması" durumunda ise, yardım kesilecek.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?