banner39

ABD'den Pakistan'a tehdit

Sözde insan hakları savunucusu ABD, insan haklarına saygı göstermemesi nedeniyle Pakistan güvenlik güçlerine yaptığı mali yardımı kesebileceği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'den Pakistan'a tehdit

Merkezi Washington'da bulunan RAND araştırma merkezi, 11 Eylül saldırılarından itibaren özellikle insan haklarına saygı gösterilmesi konusunda ABD'nin, Afganistan, El Salvador, Pakistan ve Özbekistan'daki güvenlik güçlerine yaptığı yardımın etkinliği konusunda bir rapor yayımladı.

Rapora imza atanlardan Seth Jones, "ABD'nin, baskıcı rejimlerdeki güvenlik güçlerinin daha şeffaf olma, insan haklarına saygı gösterme ve küresel anlamda daha etkin olma konularında gönülsüz olması nedeniyle bu ülkelere yaptığı yardımı ciddi şekilde yeniden yapılandırabileceğini ya da kesebileceğini" belirtti.

Raporda, ABD yardımına rağmen Pakistan güvenlik güçlerinin, evlerin yıkılması, şirketlere ve mülklere el konulması gibi çok sert cezalar uyguladığı kaydedildi.

Rapora imza atan Olga Oliker ise son 5 senedir insan hakları konusunda Pakistan'daki şeffaflık ve uygulamalarda gelişme olduğuna ilişkin az kanıt bulunduğunu söyledi.

ABD'nin yaptığı yardımın Afganistan ve El Salvador'daki güvenlik güçlerini çok daha fazla etkin hale getirdiği ifade edilirken, Amerikan yardımının daha büyük reformların yapılmasını geniş ölçüde sağlayamadığı Özbekistan ile ilgili olaraksa ABD'ye daha iyi denetim ve değerlendirme ile etkisiz programları azaltma önerisinde bulunuldu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?