banner15

ABD'DEN RESMİ İTİRAF: 'Felluce'de fosfor kullandık'

Beyaz fosfor deride ağır yanıklara yol açan, bir kez deriyle temas ettiğinde üzerine su dökülse bile sönmediği belirtilen bir madde. Yarattığı yoğun duman yüzünden saldırı harekatlarında askerleri gizlemek amacıyla kullanılabiliyor.

ABD'DEN RESMİ İTİRAF: 'Felluce'de fosfor kullandık'

İSLAM ÖZKAN

 

ABD, Irak'ın Felluce kentinde geçen yıl düzenlediği operasyon sırasında beyaz fosfor maddesini silah olarak kullandığını itiraf etti.

 

Amerikalı yetkililer, Felluce'de beyaz fosfor kullanmadıklarını söylüyordu

 

Savunma Bakanlığı Pentagon'dan bir sözcü, bu maddenin çıkardığı yangın ve dumanın, düşman savaşçılarını saklandıkları yerlerden çıkarmak amacıyla kullanılmış olabileceğini söyledi.

 

Amerikalı yetkililer bugüne dek beyaz fosfor bombalarının Irak'ta yalnızca etrafı aydınlatmak ya da kendi askerlerinin ilerleyişini gizlemek için kullanıldığını savunuyordu.

 

Uluslararası anlaşmalar, kimyasal silah olarak kabul edilmeyen beyaz fosforun düşman askerlere karşı kullanımını yasaklamıyor.

 

Ancak BBC'nin savunma muhabiri, Felluce'de sivillerin de beyaz fosforla ölüp ölmediği sorusunun gündeme geleceğini söylüyor.

 

Beyaz fosfor deride ağır yanıklara yol açan, bir kez deriyle temas ettiğinde üzerine su dökülse bile sönmediği belirtilen bir madde.

 

Yarattığı yoğun duman yüzünden saldırı harekatlarında askerleri gizlemek amacıyla kullanılabiliyor.

 

Askeri kaynaklar, beyaz fosfor bombası parçalarının tekrar patlayarak ateş toplarına dönüşmesi ve deride ağır yanıklara yol açması yüzünden 'psikolojik savaşta büyük avantaj sağladığını' kaydediyor.

 

Hükümet heyet gönderiyor

 

Irak hükümeti de insan haklarından sorumlu bir heyeti Felluce'ye gönderdi.

 

Vekaleten İnsan Hakları Bakanlığı'nı yürüten Nermin Osman, Amerika Birleşik Devletleri'nin kullandığı beyaz fosfor maddesinin, siviller üzerindeki etkilerini incelemek üzere bir heyeti görevlendirdiğini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48