banner15

ABD'den Taliban'a karşı yeni saldırı

ABD Afganistan'da giderek kendini daha çok hissettiren Taliban direnişine karşı yeni saldırı başlattı.

ABD'den Taliban'a karşı yeni saldırı

Afganistan’da her geçen gün artan Taliban saldırılarına karşı, ABD ordusu öncülüğündeki çokuluslu güç, ülkenin doğusunda ‘Dağda Öfke’ kod adlı yeni bir saldırı başlattı. ABD’nin liderliğindeki ‘Dağda öfke’ kod adlı saldırıya, müttefiklerden de dahil olmak üzer yaklaşık 7.000 asker katılıyor. Afgan güvenlik güçlerinin de destek verdiği saldırı, Paktika, Host, Gazni, Logar ve Paktiya eyaletlerinde Taliban direnişini kırmayı hedefliyor. NATO yetkilileri, daha önce de Kandahar eyaletinde yapılan ‘Medusa’ saldırısında 500’den fazla Taliban üyesinin öldürüldüğünü iddia etmişti. Ayrıca ISAF’ta görevli İngiliz Yarbay David Richard, Taliban’a saldırılarının 3 ila 5 yıl daha sürebileceğini söyledi.

Afganistan olağandışı hikayeler

İngiliz The Sunday Telegraph Amerikan güçlerinin Afganistan'da yaşadığı bir olayı aktarıyor. Habere göre, Afganistan'daki üslerinde casus uçaklardan kendilerine ulaşan görüntüleri gözden geçiren Amerikalı istihbarat görevlileri bir an gözlerine inanamadıkları bir manzarayla karşı karşıya kaldılar.

Görüntüde 180 Taliban bir araya toplanmış halde görülüyordu ki gerilla usulü bir kaç kişilik gruplar halinde eylem yapan Taliban için bu nadir rastlanacak bir görüntüydü. Gazeteye göre, görevliler hemen saldırı izni istediler ancak hiç beklemedikleri bir yanıt aldılar. Söz konusu Taliban, cenaze töreni için mezarlıkta toplanmış olduğu ve bu durumlarda saldırı da Amerikan ordusunun ilkeleriyle çeliştiğinden, saldırı izni verilmedi.

Sunday Mirror ise Afganistan'dan başka bir hikaye aktarıyor; bu kez Taliban'a karşı operasyonlarda görev alan bir İngiliz askerinin ağzından. Habere göre, söz konusu asker operasyon sırasında bir Taliban savaşçısıyla karşı karşıya geliyor. İngiliz asker elindeki otomatik silahın tetiğine basıyor ancak silahı tutukluk yapıyor.

Çaresizlik içinde kendini yere atan İngiliz askeri başını bir taşın arkasına saklamaya çalışırken, son duasını yapıyor. Ama karşı taraftan beklediği silah sesi bir türlü gelmiyor. Merak içinde başını taşın arkasından kaldırdığında, Taliban savaşçısı da elindeki silaha, az önce kendisinin yaptığı gibi, şaşkınlık içinde bakakaldığını görüyor.

Anlaşılan Taliban savaşçısının da silahı tutukluk yapıyor. İngiliz asker 'hangimiz silahını önce temizlerse o hayatta kalacak, diğeri ölecekti' diyor. Bunu önce başaran İngiliz asker oluyor, ancak nişan alıp tetiğe basana kadar Taliban savaşçısı ortadan kayboluyor. İngiliz asker 'onu bir daha görmedim' diyor...

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48