ABD'den Türkiye-İsrail ilişkilerine övgü

ABD'liler, Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerinden oldukça memnun...

ABD'den Türkiye-İsrail ilişkilerine övgü

ABD Temsilciler Meclisinin Demokrat Partili üyelerinden Steve Cohen, İsrail'in kuruluşunun 60'ıncı yıl dönümü nedeniyle Temsilciler Meclisi genel kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri övdü.

Türkiye'nin 1949'da İsrail'i ilk tanıyan Müslüman ülke olduğunu hatırlatan Tennessee eyaleti milletvekili Cohen, "Türk ve İsrail halklarının kolektif belleklerinde yer alan tarihi gerçekler ve anılar, zorlu zamanlarda hissedilen birliktelik ve omuz omuza durma duygusunu yansıtıyor" dedi.

İki ülke arasında son yıllarda askeri ve ekonomik alanlarda 60'tan fazla anlaşma imzalandığını kaydeden Yahudi asıllı milletvekili Cohen, turizm ve kültür bağlarının da güçlendiğini anlattı.

İsrail ve Filistin liderleri Şimon Peres ve Mahmud Abbas'ın TBMM'ye birlikte hitap ettiğine işaret eden Cohen, Türkiye'nin, bölgede çatışma halinde olan bütün taraflarla pozitif ilişkileri bulunan tek ülke özelliğini taşıdığını belirterek, Türkiye'nin, Orta Doğu'da barış için diyalog ve işbirliğinin önemine inandığını kaydetti.

Cohen, "Bu vesileyle, İsrail'in 60'inci kuruluş yıl dönümünde, iki müttefikimiz Türkiye ile İsrail arasındaki güçlü ilişkileri kutluyor ve teşvik ediyorum" dedi.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 12:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35