banner39

ABD'den Türkiye'ye 'arabuluculuk' tebriği

ABD, Türkiye'nin İsrail ve Suriye arasında arabulucuk yapmasını takdirle karşıladığını açıkladı.

Arşiv 21.05.2008, 18:29 21.05.2008, 18:29
ABD'den Türkiye'ye 'arabuluculuk' tebriği

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, Ankara'daki İsrail-Suriye görüşmeleri ile ilgili olarak "Türkiye'nin bu girişimini ve bölgede yapıcı bir rol oynamak için sürdürdüğü çabaları takdir ediyoruz" dedi.

ABD Büyükelçiliği, Türkiye'nin gözetiminde İsrail ile Suriye arasında Ankara'da sürdürülen görüşmelerine ilişkin ilk değerlendirmesinde, "Türkiye'nin bu girişimini ve bölgede yapıcı bir rol oynamak için sürdürdüğü çabaları takdir ediyoruz" dedi.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, yaptığı açıklamada, İsrail ve Suriye'nin, Türkiye'nin gözetiminde Ankara'da görüşmeler yapmayı kabul ettiklerine ilişkin açıklamaları gördüklerini belirterek, "Türkiye'nin bu girişimini ve bölgede yapıcı bir rol oynamak için sürdürdüğü çabaları takdir ediyoruz" dedi.

Barış döngüsünün Suriye ile bir anlaşmayı kapsayacak biçimde genişletebilmesinin iyi olacağını ifade eden Schalow, şunları söyledi: "Aynı zamanda bunun da, teröre olan desteği, kendi halkına yönelik baskılar ve başta Lübnan olmak üzere, komşularının içişlerine müdahale dahil, Suriye'nin davranışlarına ilişkin hepimizin kaygılarının da ele alınacağı bir forum olabileceğini de umuyoruz."

Büyükelçilik Sözcüsü, Başkan George W. Bush'un yinelediği gibi, İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki görüşmelerin de umut vermeyi sürdüğüne inandıklarını belirterek bu süreçte yılın sonuna kadar bir anlaşmanın sağlanması için çaba gösterdiklerini de söyledi.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?