ABD'den Türkmenistan'a enerji politikası desteği

Washington Yönetimi, Türkmenistan'ın izlediği enerji politikasını desteklediğini açıkladı.

ABD'den Türkmenistan'a enerji politikası desteği


Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta çeşitli temaslarda bulunan ABD'nin Avrasya Enerji işlerinden sorumlu temsilcisi Boyden Gray, ülkesinin Türkmenistan'ın izlediği enerji politikasını desteklediğini bildirdi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile makamında bir araya gelen Gray, ABD'nin Türkmenistan'ın öngördüğü dev enerji projelerin hayata geçirilmesine esaslı yardım edeceğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Avrasya Bölgesi Enerji Koordinatörü Steven Mann'ın hazır bulunduğu Başkanlık Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, Gray Türkmenistan'ın zengin enerji kaynaklarına sahip olduğunu dile getirdi. Ayrıca Türkmenistan'ın dünya enerji piyasasında kilit ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Türkmen gazının Avrupa'ya sevkiyatı konusunun da ele alındığı görüşmede, Türkmen lider Berdimuhamedov, ülkesinin enerji kaynaklarının dünya piyasasına çeşitli güzergâhlarla sevkiyatına bağlı kaldıklarını belirtti. Berdimuhamedov ayrıca enerji sektöründe dünyanın önde gelen şirketleri ile işbirliğinin genişletilmesini amaçladıklarını söyledi.

ABD'nin enerji alanından sorumlu yetkilileri Gray ve Mann, Aşkabat temasları çerçevesinde Bakanlar Kurulu, Dışişleri Bakanlığı ve Devlet Başkanlığı'na bağlı Hidrokarbon Kaynaklarını Kullanma ve Yönetme Ajansı'nda görüşmelerde bulundular.

GRAY VE MANN, AZERBAYCAN'A GİTTİ

ABD'li yetkililer Aşkabat'taki temaslarının ardından akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenledi. Gray, basın toplantısında yaptığı açıklamasında, Aşkabat'taki görüşmelerinin verimli geçtiğini ve enerji konusundaki işbirliğini ele aldıklarını dile getirdi.

Özel temsilci Gray, Bakü'de düzenlenecek 'Türkmenistan ve Azerbaycan'ın enerji potansiyeli' konulu konferansa katılacaklarını dile getirerek, burada da söz konusu konuları masaya yatıracaklarını söyledi.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2008, 19:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER