banner39

ABD'den Uygurlar'a: Ya gidersiniz ya da hapis

ABD mahkemesi, gönderilmek istendikleri ülkelere itiraz eden Uygur tutukluları tehdit etti

Arşiv 29.05.2010, 14:29 29.05.2010, 16:10
ABD'den Uygurlar'a: Ya gidersiniz ya da hapisDünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Yüksek Mahkemesi, Guantanamo'da tutulan beş Uygur mahpusun Amerika'da yaşamak için yaptıkları başvuruyu reddetti, kendileri için belirlenen ülkelere gitmedikleri takdirde Uygur gençlerin hapiste kalacaklarını söyledi.

Mahkeme, yedi yıldır Küba'daki Guantanamo Körfezinde bulunan ve haklarında hiçbir suçlama yapılmayan Uygurlar'ın itirazına, "Ya ABD'nin sizin için belirlediği ülkelere gidin ya da Guantanamo'da kalmaya devam edeceksiniz" cevabı verdi.

Karar, Uygur mahpusları kabul eden üçüncü ülkeler olduğu gerekçesine dayandırıldı. Mahkeme, bir başka ülkeye gitmeleri için "iyi bir nedenleri bile olsa" mahpusların ABD'de yaşama hakkı talep edemeyeceğini savundu.

Guantanamo'daki beş Uygur'un avukatları, mahpusların yıllar süren yasadışı mahpusluklarına karşı mücadele edebilme haklarının ellerinden alındığını ifade etti.

Yüksek Mahkeme, "Uygur gençlerin ülkeye getirilmesi ve serbest bırakılması konusunda hiç bir zaman Anayasal haklara sahip olmadıklarını" hatırlattı!

Aralarında iki Uygur kardeşin de bulunduğu beş kişi, Çin'in farklı ülkelere baskısı nedeniyle yeni bir ülkeye gönderilme konusunda sıkıntılar yaşıyor.

Kardeşlerin farklı ülkeler tarafından kabul edilmesi, ancak onların ayrılmayı reddetmesi de durumu daha da zor hale getiriyor.

Bütün bu 'bürokratik tartışmalar' içinde, beş Uygur suçsuz yere askeri hapishanede yaşamaya devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?