banner39

AB'de Müslüman Bulgarlar sıkıntısı

1 Ocak'ta AB üyesi olacak Bulgaristan'daki Müslümanların AB'de uyum sorunu yaratacağı tartışmaları başladı. AB'de yaklaşık 10 milyon Müslüman bulunuyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB'de Müslüman Bulgarlar sıkıntısı

Türkiye'de gündemin değişmez konularından biri olan başörtüsü, 1 Ocak 2007'de Avrupa Birliği'ne (AB) girecek Bulgaristan'daki soydaşlar sayesinde AB'nin de sorunu haline geliyor. İngiliz Reuters ajansının değerlendirmesine göre, Bulgaristan'da 7.9 milyonluk nüfusun yüzde 12'sini oluşturan Müslümanların (nüfusun yüzde 9.4'ünü oluşturan Türkler bu grubun içinde) giyim kuşamı ve âdetleri AB içinde uyumsuzluk problemi yaşanmasına neden olabilir.

Reuters'a konuşan 27 yaşındaki Türk kökenli Bulgar marangoz Salih Kutsov, bir yandan AB'yle refah geleceği için mutlu olduğunu belirtirken öbür yandan da "Acaba ileride evleneceğim kişinin başının örtülü olması AB içinde nasıl karşılanır?" diye endişelendiğini söyledi. Bulgaristan'da Todor Jivkov dönemi hariç, Hıristiyanlarla yan yana uyum içinde yaşadıklarını kaydeden Salih Kutsov, "Buradaki bütün Hıristiyan arkadaşlarım bana saygı gösteriyor. Ama, iş Avrupa'ya gelince bundan emin değilim, bilmiyorum" diye konuştu.

Osmanlı'nın uzantısı

İçinde büyük bir Müslüman nüfusun yüzyıllardan beri barındığı Bulgaristan'ın bu niteliğiyle AB içinde tek ülke olacağını vurgulayan Reuters'a göre, çoğu Osmanlı İmparatorluğu'nun Avrupa içindeki uzantısı konumundaki Türk kökenliler olan bu topluluk, Hıristiyanlarla "komşuluk" kültürü temelinde uyum içinde yaşadı. Ancak, son dönemlerde Avrupa'da esen Müslüman karşıtı rüzgârların da etkisiyle okullarda başörtüsü yasağı uygulanmaya başlandı.
Kutsov, "Umarım olaylar iyi yönde gelişir ve başörtüsü sorunu çözülür. İstikbaldeki eşimin alaya alınmadan başörtüsü takabilmesini isterim" dedi.

Reuters, Bulgaristan'daki Müslüman halkın çoğunluğunun AB'ye girdikten sonra kendilerine karşı ayrımcılık yapılmasını beklemediğini, ancak uzmanların bunun tam tersinin olmasına kesin gözüyle baktıklarını vurguladı. Londra ve Madrid saldırılarından sonra Avrupa'da Müslüman karşıtı tutumun netleştiğini ve bazı Müslüman kültür unsurlarının yasaklandığına dikkat çeken Reuters, Fransa'da okullarda başörtüsünün yasaklandığını, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in başörtüsünü Müslümanların ayrımcı bir işareti olarak gördüğünü hatırlattı.

İtalya Başbakanı Romano Prodi de Müslüman kadınları Avrupa kültürüne uyum göstermeye davet etmişti.

Sofya Üniversitesi'nden Simeon Evstatiev, "Başörtüsü sorunu Fransa'dan Bulgaristan'a ithal edildi. Bu sorun buradaki mevcut uyumu bozabilir" uyarısında bulunarak globalleşen dünyada Osmanlı sonrası iyi komşuluk modelinin yeniden tanımlanmasına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bulgaristan dışında Avrupa'daki Müslümanlar yaşadıkları ülkelere sonradan gelen göçmen niteliğinde. Almanya'da 2.3 milyonu Türk, toplam 3.4 milyon; Fransa'da 500 bini Türk toplam 6.4 milyon Müslüman bulunuyor.
Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?