banner39

AB'de papaz operasyonu

Avrupa Topluluğu Piskoposlar Komisyonu, Mart’ta AB liderlerince yayınlanacak Berlin Deklarasyonu’nda Hıristiyanlığa atıf yapılması için harekete geçti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB'de papaz operasyonu

Avrupa Anayasası’na Hıristiyanlığa gönderme yapılmasını sağlamayan AB’deki Piskoposlar, bu yöndeki bir referansın, AB’yi oluşturan Roma Antlaşmasının 50’nci yıldönümü dolayısıyla Mart’ta AB liderlerince yayınlanacak Berlin Deklarasyonu’nda yer verilmesi için harekete geçti.

Avrupa Topluluğu Piskoposlar Komisyonu (COMECE), bir belge yayınlayarak 1 Ocak’ta başlayacak Almanya’nın Dönem Başkanlığı sırasında Mart ayında AB liderlerince imzalanması öngörülen Berlin Deklarasyonu’nda Hıristiyanlığa atıf yapılması gereğini savundu.
Belgede “AB vatandaşlarının çoğu için Hıristiyan inançları, ortak değer ve hedeflerimize sağladıkları desteğin canlı kaynağıdır” görüşünü öne sürülürken Berlin Deklarasyonu’nun “AB vatandaşlarının motive eden dini ve insani” unsurlara yer verilmesi gereği de vurgulandı.

Euobserver.com sitesine göre, Almanya’nın deklarasyonun hazırlanmasında “kilit” bir rol oynayacağı “Almanya’nın Başbakanı Angela Merkel’in bizzat geçen ilk baharda AB Anayasası’na Allah’a bir referans yapılması lehinde konuştuğu”nu anımsattı.

Anka

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?