banner39

AB'de Türkiye karşıtları artıyor

Fransa eski Dışişleri Bakanı, Sarkozy’nin cumhurbaşkanı adayı seçilmesinin ardından ona destek çıkarak Türkiye için imtiyazlı ortaklık istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB'de Türkiye karşıtları artıyor

Fransa eski Dışişleri Bakanı Michel Barnier, Türkiye’nin AB üyeliği karşıtı Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy’nin başkan olduğu iktidardaki Halk Hareketi Birliği’nce (UMP) cumhurbaşkanı adayı seçilmesinin ardından Sarkozy’e destek çıkarak Türkiye için “imtiyazlı ortaklık” istedi.

Nicolas Sarkozy'nin siyasi danışmanı da olan Michel Barnier, Sarkozy’nin UMP adayı ilan edilmesinin hemen ardından France-3 kanalında bir programda AB'nin Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık önermesi gerektiğini savundu. ABHaber’e göre, AB'nin sınırlarının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Fransa’da 2004-2005 döneminde Dışişleri Bakan olan Barnier, Fransa'da yapılan AB anayasası referandumunun kabul edilmemesini Türkiye'ye bağladı. Eski Avrupa Komisyonu üyesi de olan Barnier şöyle konuştu:

“Referandumunda AB anayasasının reddedilmesinde Türkiye önemli rol oynadı. Onun için ben, Türkiye konusunda görüşümü değiştirdim. Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık önerilmeli.”

SARKOZY BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Nicolas Sarkozy ise, Pazar günü aday seçildiği UMP toplantısında yaptığı konuşmada Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkarken büyük alkış aldı. Sarkozy, konuşmasında “Sınırsız gelişmenin, Avrupa Birliği’ni yok etmesi riski var. Ben bunu hiçbir zaman kabul etmem” ifadesini kullandı.

ANKARA'NIN SOYKIRIMI TANIMASINI İSTEMİŞTİ

Michel Barnier, bakanlık döneminde Türkiye’nin “Ermeni soykırımı”nı tanınması gerektiği yolundaki açıklamaları ile dikkat çekmişti. Barnier, “Ermeni soykırımı” ile ilgili bir soruyu yanıtlarken Türkiye’nin bu konudaki tutumunu gözden geçirmesini istediklerini söylemişti.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?