banner39

AB'deki '301'ler Araştırıldı

DYP, Türkiyedeki 301'in AB devletlerindeki karşılığını araştırdı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB'deki '301'ler Araştırıldı

DYP, Türkiye-AB arasında krizlerden birini oluşturan 301'inci maddeyi mercek altına alarak AB ve modern dünyadaki uygulamalarını araştırdı.

AB'nin eleştirdiği maddeye benzer düzenleme İtalya, Polonya, İspanya ve Almanya gibi ülkelerin ceza yasaların da bulunuyor.

Buna göre; İtalya Ceza Kanunu'nun 290, 291 ve 292'nci maddelerinde "cumhuriyeti, anayasal organları, silahlı kuvvetleri, İtalyan milletini aşağılama, bayrağa ve devletin işaretlerine hakaret" suçu düzenleniyor.
İtalya'da bu suçu işleyenlere suça göre altı aydan 3 yıla kadar çeşitli hapis cezası öngörülüyor.

Polonya Ceza Kanunu'nun 133'üncü maddesi ise her kim Polonya halkını veya cumhuriyetini alenen aşağılarsa bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını içeriyor.

Benzer düzenleme ise DYP'nin araştırmasına göre İspanyol Ceza Kanunu'nun 543'üncü maddesinde bulunuyor. Söz konusu madde
"İspanyayı, özerk bölgelerini veya simge ve amblemlerinin sözle, yazıyla veya eylemle alenen aşağılarsa veya küçük düşürürse, yedi aydan on iki aya kadar para cezası ile cezalandırılır" şeklinde.

Almanya Ceza Kanunu'nun 90a maddesinde ise "devletin ve devletin sembollerinin aşağılanması" düzenleniyor.

Buna göre; "Her kim aleni olarak bir toplantıda veya yazı dağıtmak suretiyle Almanya Federal Cumhuriyetinin veya eyaletlerinden birini veya onun anayasal düzenini söverse veya kötü niyetli olarak küçük düşürecek olursa veya federal cumhuriyetin veya eyaletlerinden birinin, renklerini, bayrağını, armasını veya milli marşını tahkir ederse üç seneye kadar hürriyeti bağlayıcı ceza veya para cezası ile cezalandırılır" deniyor.

Danimarka Ceza Kanunu'nun 110e maddesi ise şöyle:
"Her kim yabancı bir milleti, devleti veya bayrak ya da alametlerini veya Birleşmiş Milletlerin ya da Avrupa Parlamentosunu alenen aşağılarsa dört aya kadar eğer ağırlatıcı nedenler iki yıla kadar hapisle cezalandırılır."

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?