banner39

AB'den 44 Milyar avroluk fona onay

Euro Bölgesi maliye bakanları 440 milyar avroluk güvence fonunu onayladı ama tarihi düşüşe engel olamadı

Arşiv 07.06.2010, 23:25 08.06.2010, 08:01
AB'den 44 Milyar avroluk fona onay


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Euro Bölgesi maliye bakanları 440 milyar avroluk güvence fonuna onay verdi. Merkezi Lüksemburg'da olması kararlaştırılan güvence fonu, iflas tehlikesi yaşayan ülkenin başvurusu üzerine diğer Avro Bölgesi üyelerinin garantörlüğünde borçlanarak aktif hale gelecek.

Avro Bölgesi'nin zor durumdaki ülkelerini kurtaracak güvence fonu, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 250 milyar avroluk ve AB'nin 60 milyar avroluk katkısıyla toplamda 750 milyar avroya ulaşacak.

Yunanistan'daki borç krizinin Portekiz, İrlanda ve İspanya gibi bütçe açığı yüksek ülkelere bulaşması ihtimalinin güçlenmesi üzerine Avro Bölgesi devasa güvence fonu üzerinde uzlaşarak piyasaları yatıştırmaya çalışmıştı.

Euro değer kaybetti, piyasalar düşüşte

AB'nin kurtarma planını onayladığı saatlerde, Avrupa ortak para birimi euro, dolar karşısında son dört yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Haftasonunda yüzde 2,8 oranında değer kaybeden ve dolar karşısında 1.188 seviyesine düşen euro, sabah saatlerinde 1.19 dolara tırmandı.

Euro, Japon yeni karşısında da son sekiz yılın en düşük seviyelerini gördü. 1 euro, 109 yenden işlem gördü.

Sterlin de dolar karşısında değer kaybetti ve yüzde 1,85 gerileyerek 1.44 dolar seviyesinden işlem gördü.

Euro karşısında ise yüzde 1,1 değer kazanan sterlin, 2008'den bu yana en yüksek seviyeleri görerek 1.213 euro seviyelerine yükseldi.

Asya'daki hisse senetlerinde kaydedilen düşüşün ardından Avrupa piyasalarında da gerileme kaydedildi.

Japon Nikkei 225 endeksinin yüzde 3.8 düşüşle kapanmasının ardından, FTSE 100 da açılışının ilk dakikalarında yüzde 1.6 değer kaybetti.

Alman Dax endeksi yüzde 1,3, Fransız Cac 40 endeksi de yüzde 1,9 oranında geriledi.

Euro bölgesi tedirgin

Piyasalardaki gerilemede, Cuma günü açıklanan ABD'deki işsizlik verilerinin beklenenden kötü çıkmasının etkili olduğu belirtiliyor. ABD Çalışma Bakanlığı Mayıs ayında 431 bin yeni iş imkânı yaratıldığını açıklamıştı. Uzmanlar ise bu rakamın 500 bini bulmasını bekliyordu.

Ayrıca Avrupa'da euro bölgesi piyasalarında yaşanan tedirginliğin de hisselerdeki gerilemede etkili olduğu sanılıyor.

Macaristan'da başbakanlık sözcüsü, ülkenin Yunanistan'ın benzeri bir mali krizle karşı karşıya olduğunu öne sürmüştü. Sözcü, bir önceki hükümetin mali verilerde sahtecilik yaptığını iddia etmişti.

Açıklamanın üzerine Macaristan'ın para birimi forint, dolar karşısında yüzde 6 değer kaybetmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?