banner15

AB'den ABD'ye işkence uyarısı

AB, terörle mücadelesini insan haklarına uygun yürütmesi konusunda ABD'yi uyardı.

AB'den ABD'ye işkence uyarısı

AB, terörle mücadelesini insan haklarına ve standartlara uygun yürütmesi konusunda ABD'yi uyardı. AB'nin dışişleri bakanlarını buluşturan genel işler ve dış ilişkiler konseyinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan dönem başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, ''Terörizmle mücadelede insan hakları ve standartları korunmalıdır'' dedi.

ABD'nin tüm tutuklulara Cenevre Konvansiyonu'na uygun davranmasını isteyen Tuomioja, ABD yönetimi tarafından da varlığı kabul edilen Merkezi Haberalma Örgütü'nün (CIA) gizli cezaevlerinin, uluslararası hukukun ihlali anlamına geldiğini vurguladı.

Tuomioja, ''Tutukluların yasal boşlukta bekletildiği gizli cezaevlerinin varlığı, uluslararası insan hakları hukukunu ve uluslararası ceza hukukunu ihlal anlamına gelmektedir. ABD ile diyaloğumuzu, terörle mücadelede insan haklarını garanti altına almaya odaklanarak sürdüreceğiz'' diye konuştu. Tuomioja, AB'nin terörle mücadelesini ''tüm yasal yolları ve olanakları kullanarak sürdüreceğini'' sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48