banner15

AB'den Afganistan'a Yardım

AB Troykası, Almanya’nın başkenti Berlin’de, yeniden yapılandırma çalışmalarını ele almak üzere Afganistan temsilcileriyle biraraya geldi.

AB'den Afganistan'a Yardım

 Afgan heyetine Dışişleri Bakanı Rangin Spanta’nın eşlik ettiği toplantı, bugün başlayacak uluslarası Afganistan konferansı için de bir ön hazırlık mahiyeti taşıyordu.

Berlin’de yapılan Afganistan toplantısına katılan Avrupa Birliği ve Afganistan temsilcileri, ülkedeki güvenlik koşullarının son aylarda hızla kötüleştiğinde uzlaştılar.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, güvenlik sahasındaki olumsuz gelişmenin, yeniden yapılanmada katedilen gelişmeyi gölgelememesi gerektiğini söyledi:

“Afganistan’da güvenlik koşullarından sıkça bahsetmekle beraber diğer ayrıntıların üzerinde fazla durmuyoruz. Belki de eğitim, içme suyu tedariği ve sağlık sisteminde kaydedilen ilerlemeyi daha yüksek sesle dile getirmeliyiz.”

İyimserlik çağrısı

Avrupa Birliği temsilcileri, olumsuz verilere rağmen Afganistan ile ilgili karamsarlığa kapılınmaması çağrısında bulundular. Taliban’ın iktidardan uzaklaştırılmasının ardından 5 yıl geçmiş olmasına rağmen, eğitim dışında pek çok alanda hedeflere ulaşılamadı. Avrupa Birliği Komisyonu’nun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner, özellikle adalet sisteminin kuruluşunun büyük önem taşıdığını kaydetti:

“Afganistan’da yolsuzluk devam ediyor. Yolsuzlukla en iyi mücadele şekli gerçek anlamda işler hale getirilen bir Adalet Bakanlığı ve başsavcılık makamı kurarak olur. Ayrıca bizde olağan kabul edilen bağımsız yargıç anlayışının da oturması lazım. Afganistan’ı bu seviyeye çekebilmek için uzmanlar yollayacak, çaba harcamaya devam edeceğiz.”

AB'den Afganistan'a 1 milyar euro yardım

Avrupa Birliği 2001’den bu yana Afganistan’daki yeniden yapılanma çalışmalarına yaklaşık 1 milyar euro aktardı. Önümüzdeki 4 yıl içinde bu rakama 600 milyon euro daha eklenmesi planlanıyor. Ancak uyuşturucuyla mücadelede yetersiz kalınması ve Taliban’ın ülkenin güneyi ve doğusunda artan direnci, ciddi sorunların hala aşılamadığını ortaya koyuyor. Taliban ile 5 yıldır devam eden mücadelede Amerikan askerlerine Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ne (İSAF) bağlı birlikler de destek veriyor.

Afgan yönetimi destek istiyor

Berlin toplantısına katılan Afganistan Dışişleri Bakanı Rangin Spanta, ülkesinin terörle mücadelede daha fazla sorumluluk üstlenmeye hazır olduğunu, ulusal ordu ve polis teşkilatının yapılandırılması için desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Washington yönetimi Afgan güvenlik güçlerinin organizasyonu ve eğitimine geniş çapta maddi kaynak ayırdığını duyurdu. Avrupa Birliği ise askeri alandaki önlemlerin yanı sıra Afgan halkına ekonomik perspektif sunulmasının da önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, sivil alandaki yeniden yapılanma faaliyetlerinin öneminin güvenlik kaygısı karşında geri plana atılamayacağına dikkat çekiyor.

Yardımlar gözden geçirilecek

Berlin’de bugün ve yarın yapılacak uluslararası konferansta Afganistan’da devam eden yeniden yapılanma faaliyetlerinin bilançosu çıkarılacak. Konferansa, Afganistan hükümeti ve yeniden yapılanmaya maddi katkı sunan ülke temsilcilerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler yöneticileri de katılıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35