banner39

AB'den Anayasa Mahkemesi'ne resmi çağrı

27 dışişleri bakanı, Türkiye'den, parti kapatma davalarında Venedik Komisyonu'nun kriterlerine uymasını istedi.

Arşiv 27.05.2008, 09:43 27.05.2008, 10:08
AB'den Anayasa Mahkemesi'ne resmi çağrı

AVRUPA Birliği (AB) dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi'nde, bugün Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın katılımıyla toplanacak Türkiye-AB Ortaklık Konseyi için AB ortak tutum belgesi tartışılmadan onaylandı.

Türkiye-AB ilişkilerinde en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyi'nde Türkiye'ye sunulacak belgede partilere açılan kapatma davalarının yakından izlendiği belirtilerek, 'AB, bu davaların sonucunun AİHM kararlarına ve Venedik Komisyonu'nun ilkelerine uyumlu olacağına güven duyar' deniyor.

DEMOKRATİK LAİKLİK

TÜRKİYE'DEKİ tüm siyasi aktörlere, görüş ayrılıklarının 'tüm vatandaşların temel özgürlüklerine, anayasaya ve demokratik laikliğe saygı göstererek diyalog ve uzlaşma ruhu içinde çözmeleri' çağrısı yapılan belgede, yargı konusunda şu görüşlere yer veriliyor: 'AB tarafsız, bağımsız, güvenilir, şeffaf ve hızlı çalışan yargı sisteminin hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesinde ve AB müktesebatının düzgün uygulanmasında son derece önemli ve hayati koşul olduğunu Türkiye'ye hatırlatır. Yargı reformu için kapsamlı strateji hazırlığında (Türkiye tarafından) bazı adımların atıldığını AB not eder. Bu kapsamda özellikle yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını ve etkinliğini ve hızlı çalışmasını güçlendirmeye ihtiyaç duyulmaktadır. Böylece halkın yargıya güveni artacaktır.'

PARİS'E RAĞMEN KATILIM

SİYASİ reformların yavaşlamasından üzüntü duyulduğu kaydedilen belgede, 'AB, hükümetin anayasayı değiştirme niyetini not eder. Türk anayasa hukukunun Avrupa standartlarını bütünüyle kucaklayabilmesi için bu (anayasa değişikliği) çok önemli bir fırsat sunmaktadır' deniyor. Fransa'nın daha önce AB belgelerine girmemesi için çalıştığı 'katılım' ve 'üyelik' ifadelerine ortak tutum belgesinde birkaç kez yer veriliyor.

Belgede, Slovenya dönem başkanlığı sırasında açılması beklenen Şirketler Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku fasıllarında Türkiye'nin tutum belgelerini sunmasının ardından AB'nin ortak tutum belgelerini hazırlamayı sürdürdüğü ifade ediliyor. 

Kaynak: AA


banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?