AB'den Anayasa paketine tam destek

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, AB'nin anayasa paketine tam destek verdiğini açıkladı.

AB'den Anayasa paketine tam destek

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

AB Dönem Başkanlığı görevini yürüten İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, AB'nin anayasa paketine tam destek verdiğini söyledi. 

Türkiye-AB ilişkilerinde en yüksek karar organı olan Ortaklık Konseyi'nin 48'inci toplantısı Brüksel'de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB Dönem Başkanı İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos ve AB Genişleme Komiseri Stefan Füle'nin katılımıyla yapıldı.

Moratinos, Ortaklık Konseyi toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında, İspanya'nın dönem başkanlığı süresinde Türkiye'nin katılım müzakerelerini ilerletme kararlılığını vurgulayarak bu konuda sadece kendi çabalarının yeterli olmadığını, Türkiye'nin reformlarını sürdürmesine ve diğer AB üyelerinin onayına ihtiyaç duyduklarını anlattı.

İspanya'nın ''neredeyse 50 yıldır AB'ye aday olan Türkiye'yi artık üye görmek istediğini'' belirten Moratinos, bunu mümkün kılmak için çalışacaklarını ve dönem başkanlıkları sırasında yeni fasıl ya da fasıllarda katılım müzakerelerini başlatacaklarını ifade etti.

Türkiye'deki anayasa reformu sürecinden duydukları memnuniyeti belirten Moratinos, Türkiye'yi modernleştirecek anayasa değişiklik paketinin ''AB'nin tam desteğine sahip olduğunu'' vurguladı.

AB ve Türkiye'nin dış politik çıkarlarının örtüştüğünü kaydeden Moratinos, Türk dış politikasından övgüyle bahsederek Türkiye'nin ''uluslararası arenada büyük oyunculardan biri'' haline geldiğini söyledi.

Moratinos, Türkiye'nin ''sonuç almaya odaklı dış politikasıyla İran'ın nükleer sorununa diplomatik çözüm bulunması, Kafkaslar, Orta Doğu ve hayli karışık dosyaları'' başarılı bir şekilde ele aldığını dile getirdi.

AB Genişleme Komiseri Füle ise Türkiye ile bu yıl içinde rekabet politikası, kamu alımları, sosyal politika ve istihdam ile gıda güvenliği fasıllarını açmak için çalıştıklarını, bunun yanında enerji ile eğitim ve kültür fasıllarının da açılabileceğini ifade etti.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 00:51
banner53
YORUM EKLE

banner39