banner39

AB'den Boğaziçi'ne büyük proje desteği

AB, Boğaziçi Üniversitesi'ne 1,1 milyon avroluk proje desteği verdi.

Arşiv 14.12.2009, 02:52 14.12.2009, 02:52
 AB'den Boğaziçi'ne büyük proje desteği

Avrupa Birliği (AB), Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümüne 1,1 milyon avroluk proje desteği sağladı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, BÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün Dr. Stefan Fuss liderliğinde sunduğu ''MBG-BRIDGE'' projesi, AB 7. Çerçeve Programlarından Regional Potential (REGPOT) etkinliği kapsamında desteklenmek üzere seçildi.

Konusunda şimdiye kadar verilen en içerikli ve önemlilerinden biri olarak kabul edilen MBG-BRIDGE projesi, 1 milyon 100 bin avro bütçesiyle 3.5 yıl sürecek.

Proje kapsamında, MBG-BRIDGE kısaltmasını oluşturan Beyin Araştırmaları, İmmünoloji (Bağışıklık Bilimi) ve Hastalık Genetiği, öncelikli alanlar olarak belirlendi. Bu konularda bölümün, Avrupa Araştırma Alanı'na entegrasyonunun ivme kazanması amaçlanıyor.

1 milyon 100 bin avroluk proje desteği, BÜ'nün ''Yaşambilimler''i kapsamındaki araştırmacı kimliğini güçlendirirken, yeni araştırmacıların istihdamına ve teknolojik altyapının güçlendirilerek yeniden yapılandırılmasına olanak sağlayacak.

BÜ'de gerçekleştirilecek seminerler ve çalıştaylar, projenin önemli bileşeni olarak, uluslararası bilgi paylaşımına ve entelektüel kazanımlara aracı olacak.

Proje, Almanya'dan The German Cancer Research Center–Heidelberg, The Max-Planck Institute for Biochemistry–Münih, Belçika'dan The Flamish Institute for Biotechnology ve İngiltere'den The Babraham Institute–Cambridge gibi saygın araştırma merkezleriyle yapılacak ortak çalışmalar aracılığıyla BÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün tüm öğretim üyesi, araştırmacı ve öğrencilerinin Avrupa'nın en önde gelen araştırma kurum ve ekipleriyle olan entegrasyonunu sağlamlaştıracak.

Proje, çalışma ve araştırmaların kalitesinin artmasında önemli bir etken olurken, BÜ Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünün temel bilimler ve insan sağlığı alanındaki araştırmalarının işlevsel boyutunun gelişmesine katkıda bulunarak, MBG-BRIDGE alanlarında bir ulusal mükemmeliyet merkezi haline gelmesini de sağlayacak.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?