banner39

AB'den Güneydoğu'ya özel ilgi

AB Türkiye ilişkileri başkanı, 2007 yılında Türkiye'ye ayrılan yardımların 3'te birinin Güneydoğuya harcanacağını söyledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
AB'den Güneydoğu'ya özel ilgi

Avrupa Komisyonu Türkiye İlişkileri Bölüm Başkanı Christian Danielsson, beraberindeki Komisyon Temsilcilerinden Christos Makridis, Türkiye delegasyonundan Melek Erman'la birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

Ziyarete erken gelen Delegasyon Başkanı Danielsson, Diyarbakır'ın havadan çekilmiş fotoğraflarını bir süre inceledi.Osman Baydemir'in makamında 10 dakika geç gelmesiyle başlayan görüşmede Avrupa Komisyonu Türkiye İlişkiler Bölüm Başkanı Christian Danielsson bir gazetecinin PKK ile ilgili sorusuna "AB PKK konusunda nettir. PKK bir terör örgütüdür"dedi.

Danielsson, AB'nin Türkiye'ye sağladığı mali yardımın doğru şekilde uygulanmış olduğunu görmek için Diyarbakır'a geldiklerini belirterek, amaçlarının bölgeler arası farklılıkların ortadan kaldırılması olduğunu ve bu amaçla yürütülen projeleri görmek istediklerini söyledi. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Danielsson, AB'nin 2007 yılı için Türkiye'ye 500 milyon Euro yardım ayırdığını ve bunun 160 milyon Euro'sunun Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya ayrıldığını söyledi. Bu miktarın az olmadığını ancak daha da arttırılması gerektiğini kaydeden Danielsson, bu kaynağın daha çok bölgeler arası gelişmişlik farkının ortadan kaldırılması, başta KOBİ'ler olmak üzere ekonomik aktivitelerin artırılması, kültürel faaliyetler, çevre, ulaşım ve çeşitli yatırımlar için kullanılacağını söyledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kentin geleceğine dair planlamaları yaparken hedeflerinin kültür, sanat, ticaret ve turizm merkezi haline getirmek olduğunu ifade ederek,"Bunun altyapısı olarak imar ve ulaşım mastır planı ile kenti geleceğe hazırlıyoruz. Önümüzdeki 30-40 yıllık gelişim akslarını belirliyoruz. En önemli sorun bu vizyona ulaşmak için kaynak bulmak ve kaynağa ulaşmaktır" dedi.

Diyarbakır'ın son 20 yıllık süreçte çatışmalarda yara aldığını ve bölgeler arası gelişmişlik farkının ve dezavantajın ortadan kaldırılması için pozitif bir destek gerektiğini söyleyen Baydemir, "Kırsal kalkınma, kültürel mirasın korunması ve kentsel entegrasyon için ortak model projelerimiz var, bunlar değerlidir. Ancak bütçesi daha güçlü ortak projeleri hayata geçirmeyi arzu ediyoruz" diye konuştu.

Baydemir daha sonra Danielsson'a Yeni Yaşam Atölyesi'nin yaptığı Büyükşehir Belediyesi'nin logosunu simgeleyen çift başlı kartalın işlendiği bir çini tabak hediye etti.

İHA

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?