banner15

AB'den İran'a Yaptırım Uyarısı

Avrupa liderleri İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın açıklamalarından dolayı İran'a karşı yaptırım uygulanabileceği uyarısında bulundu. Ahmedinecad'ın İsrail ile ilgili sözlerini kınayan Avrupa Birliği liderleri, İran'a füze satışı konusunda Rusya'ya r

AB'den İran'a Yaptırım Uyarısı

Avrupa Birliği (AB) liderleri, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın İsrail ile ilgili sözlerini kınadı. AB liderleri adına yapılan ortak açıklamada, "AB, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın, 'İsrail haritadan silinmeli ve Yahudi soykırımı bir efsaneden ibarettir' şeklindeki sözlerini açıkça kınıyor. Bu tür yorumlar, medeni politik tartışmada kabul edilemez" denildi. 
Avrupalı diplomatlar Brüksel liderler zirvesi çıkışında hazırlanması beklenen bir yaptırım projesine dikkat çekerek, 25 Avrupa ülkesinin Tahran'ı olası bir yaptırım konusunda uyaracağını belirtti. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad önceki gün yaptığı açıklamada, Ortadoğu'nun barışa ve huzura kavuşması için 'İsrail'in çok uzaklara ABD'ye, Kanada'ya hatta Alaska'ya taşınması gerektiğini' teklif etmişti. Ahmedinecad daha önceki açıklamalarında da İsrail'i bir ur olarak tanımlamış ve bunun yeryüzünden silinmesi gerektiğini söylemişti. İran Cumhurbaşkanı, Yahudi soykırımıyla ilgili olarak da "Eğer Avrupa soykırım olduğuna inanıyorsa Almanya ve Avusturya bir kaç eyaletini Yahudilere versin ve İsrail oraya taşınsın. Avrupalıların günahını niçin Filistinliler çeksin ki" demişti. 

İran'dan İsrail'e uyarı
 
İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, "baş düşmanları" olarak nitelendirdiği İsrail'in yapacağı muhtemel bir saldırıya karşı İran'ın karşılığının "ani ve yıkıcı" olacağını bildirdi. İran Savunma Bakanı Neccar, "İran İslam Cumhuriyeti'nin politikası tamamen kendisini savunmaya yöneliktir; ancak saldırıya uğrarsak Silahlı Kuvvetlerimizin cevabı ani, sert ve yıkıcı olacaktır" dedi. İranlı bakan, resmi İRNA haber ajansında yayımlanan açıklamasında, devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in akıbetinin, "Siyonist rejimin" yetkilileri için ders olması gerektiğini belirtti. İsrail'in, Şiran'ın nükleer tesislerine karşı saldırıda bulunacağı iddia ediliyor. 
Bu arada, İsrail'de yapılan bir kamuoyu yoklamasında, İsraillilerin çoğunun, İran'ın atom bombası geliştirmeye yaklaştığı yönündeki iddialardan endişe duymasına rağmen, bu ülkeye yönelik bir askeri müdahaleye karşı olduğunu ortaya koydu. Yedioth Ahronoth gazetesinin, 510 İsrailli ile yaptığı kamuoyu yoklamasında, halkın yüzde 58'inin, İran'ın nükleer programıyla ilgili sorunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söylediği belirtildi. Yoklamada, katılımcıların yüzde 36'sının, İran'ın nükleer reaktörünün askeri harekatla vurulması gerektiği yönünde görüş belirttiği kaydedildi. 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48